Akıllı Cihaz ve Cep Telefonunu Aşırı Kullanmanın Zararları

0
227

Akıllı Cihaz ve Cep Telefonu Aşırı Kullanmanın Zararları

Çağın ilerlemesiyle teknolojik aletler gelişti, isteklerin taleplerin artıya geçmesiyle dünyada ya da etrafımızda olup bitenden haberdar olmak için artık elektronik aletlere ihtiyaç duyar olduk. Bunların başında ise cep telefonu gelmektedir. Artık onlara cep telefonu bile denmiyor yeni adıyla akıllı cihazlar. Bu cihazların artmasıyla birlikte bize getire bilecek sorunlar ve risklerde daha da artmaya başlamıştır. Çünkü bu akıllı cihazları yalnızca yetişkinler değil gençi, çocuğu ve yaşlısı derken herkesin bir akıllı cihazı yada cep telefonu olmaya başlamıştır. Akıllı cihazların bize sağladığı kolaylıklardan bazıları da mesaj, internet,oyunlar ve telefon görüşmeleri imkanı sağlamasıdır. Bununla birlikte iyi yönleri almasına rağmen zararlarını da aynı ölçüde alıyoruz.

Akıllı Cihaz ve Cep Telefonuna Bağımlı Olmanın Getirdikleri

Aşırı şekilde bu cihazları kullanarak bir çok rahatsızlığa da davetiye çıkarıyoruz. Aşırı kullanımlarda rahatsızlıklar akut ve kronik olarak görülmeye başlıyor. Cep telefonu yada bu akıllı cihazları yoğun kullanarak beyin hücrelerimizden bazılarını öldürüyoruz. Günde 2 saat ve daha fazla cep telefonu kullanan erkeklerde sperm sayısı %30 oranda azalıyor. Bu oran telefon kullanım süresiyle paralel olarak artıyor.

Uzun süre cep telefonu kullanmak hamile kalmayı engelleyebiliyor ve kısırlık yaratabiliyor. Ayrıca bireylerde bağışıklık sistemi, kan hücreleri, saç kökleri ve lenfositler de zarar görüyor. DNA ve hafıza olumsuz etkileniyor.

Ailelerin Desteği..

Tabiî ki her şeyi aşırı şekilde kullanmak bağımlılığı sebep verdiği gibi cep telefonu ve Akıllı cihaz kullanımı da buna sebep olmaktadır. Elektronik aletler, özellikle de cep telefonu ve akıllı cihazlar bağımlılığı en fazla genç nüfus arasında görülmektedir. Ailelerin bu konuda bilinçli olması ve belli bir yaştan küçük çocukların bu cihazları kullanılmasını engellemesi gerekmektedir.

Çünkü her yaşta yapabilecek sorunlardan bazıları işe odaklanamama sınava yada derse odaklanamama stres bozukluğu aşırı sinirlenme dış dünyayla bağlantyı koparmaya kadar götürür.

LÜTFEN DİKKAT EDELİM.

 

Artem Jung,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here