Patates Kızartması ve Zararları

0
437

Patates Kızartması ve Zararları

Patates kızarması büyük küçük herkesin yemekten hoşnut duyduğu bir gıdadır. Ama zararları da çok fazla olan bu yiyeceğin bu şekilde tüketilmemesi gerekmektedir.

Patates kızartması, kızgın bir yağda yaklaşık 120 derecenin üzerinde sıcaklıkta piştiği için, akrilamid denilen zararlı bir madde ortaya çıkmaktadır. Patates kızartması, işte o zaman gerçek anlamda bir zehre dönüşüyor. Tükettiğimiz bir çok gıda da ortaya çıkan bu maddenin en çok patates kızartması ya da cipslerinde ortaya çıkmaktadır.

Patates kızartmasının başlıca zararları:

  • Patates kızartması ve cipsini yiyen annelerin sütlerinde yapılan araştırmada akrilamid maddesi olduğu saptanmıştır. Annelerin bebeklerinin, ilerleyen zamanlarda obezite gibi hastalıkların ortaya çıkmasını istemeyen annelerin tüketmemesi gerekmektedir.

 

  • Patates içersinde nişastası bol bir sebze olduğundan kalori oranı oldukça fazladır ve obeziteye neden olabilir.

 

  • Patates kızarması kalp-damar sertliğine ve damar tıkanıklığına sebep olduğu söylenmektedir.

 

  • Kanda şekeri çok hızlı bir şekilde yükseltir.

 

Özellikle gelişme çağındaki çocukların bu tür patates kızartması ya da kızartma türlerinden uzak durulmalı ve sağlıklı beslenme yollarını araştırmalı. Bu konuda annelere çok büyük görev düşmektedir.

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here