KIŞ VE DUDAK ÇATLAMASI

0
227

KIŞ VE DUDAK ÇATLAMASI

Yaz aylarının geride kalmasıyla sonbahar hatta kışa doğru giriş yapmaktayız. Bununla birlikte soğuk havaların etkisiyle giysilerimizi değiştirmeye başladık. Tabi soğuklar dışında arada çıkan güneş ve kuru havalar hastalık habercisi olmaya başladı. Son zamanlarda artan kuru hava ve soğuk rüzgarlardan ötürü cildimiz iyice kurumaya hatta çatlaklar oluşmaya başladı. Bundan en çok etkilenen ise dudaklarımızda payını alıyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için bitkisel ve doğal çözümlerle çözebiliriz. Ancak bu durumlar uzun süre boyunca devam ediyorsa doktora müracaat etmemiz gerekiyor.

Dudak çatlamasının sebepleri nelerdir?

Bu çatlakların oluşması bir çok sebep olabilir. Lakin buna en çok etki eden soğuk ve kuru havaların etkisi ile vücudumuzun susuz kalması da dudak çatlamasına neden olabilir. Bazen bilinçli bazen de istemsiz şekilde dudaklarımızı ıslatıyor ya da ısırıyoruz bunu yaptığımız için dudaklar nemi hemen kurutuyor ve daha fazla çatlağa neden olabiliyor. Kuru ciltli olanların bu tür davranışlardan uzak durmalıdır. Bazı cilt tipinde olanların ise bazı asitli sebze ve meyvelerden etkilendiğini de söyleyebiliriz. Mandalina, portakal ya da domates gibi yiyeceklerde bulunan asitlik oranı dudaklara bu etkiyi yaparak çatlaklar oluşturabilir.

Bununla birlikte vücudumuzda eksikliği olan bazı vitaminlerden kaynaklanan sıkıntılardan da olabiliyor. B vitaminleri, A vitamini ve çinko gibi ayrıca mineral eksiklerinden kaynaklanabiliyor

Çatlaklara ne iyi gelir ?

Bu hastalıkla ilgili çok çözüm yolu vardır. Bunlardan bir tanesi ruj kullanımı, rujun yağlı dokusu dudakları nemli tutarak ölü derilerin atılmasıyla sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Doğal yöntemler de var, 1 çorba kaşığı şeker ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırın, dudaklara sürün yavaşça bunu dudaklara yedirin, sonucu hemen göreceksiniz. Daha sonra dudaklarınızı yıkayarak ölü derilerin dökülmesini sağlayın.

Diğer biri ise Aloe vera bitkisini jel haline getirilerek dudaklara sürülmesi de oldukça etkilidir. Hassas ciltli ve kuru cilt yapısına sahip olanların özellikle salatalık da kullana bilir, salatalığı ince dilimler halinde dudak üzerine koyun ve nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here