COUPLİNG

0
468

Coupling

   Coupling; 2000-2004 yılları arası, toplam 4 sezonda BBC kanalında yayınlamış bir İngiliz dizisi… 3 erkek, 3 kadın, 6 kafadarın absürt ilişkilerini anlatan biraz cüretkar ve aşırı zeka dolu bir komedi. Bu günkü yazımda sizlerle yine kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir yapım paylaşacağım.

Dizinin genel konusu ağırlıklı olarak Steve (Jack Davenport) ve Susan (Sarah Alexander) arasında geçen aşk hikayesi ve diğer arkadaşları Sally (Kat Isiit), Patrick (Ben Miles), Jane (Gina Bellman) ve Jeff (Richard Coyle)’in bu ilişkiye verdiği tepkiler üzerine ilerliyor.

Genelde kurgusunu bölümde geçen olaylardan çok, kendi aralarında geçen diyaloglardaki zeka kokan ince esprilere yaslaması dizinin önemli bir özelliği.

Yayınlandığı zamanda CNBC-e de tesadüfen bir bölümüne denk gelmemle izlemeye başladığım ve üzerinden o kadar yıl geçmiş olmasına rağmen hala arada bir açıp tekrar tekrar izlediğim bir dizidir kendileri.

Dizinin konusuna genellikle Steve ve Susan arasındaki olaylar diye başladık ancak dizi tüm sezonlarında bu kafadarların her biri için ana temanın o kişi olduğu özel bölümler yapmayı da ihmal etmiyor.

Dizide en dikkat edilmesi gereken karakter Jeff Murdock. Kendisine has benzetmeler ve tanımlamaları ile insan gülme krizine soktuğunu söyleyebilirim. Komedi kısmını sadece Jeff ile sınırlamayalım, izlediğinizde bütün diyalogların ince bir zekanın ürünü olduğunu eminim anlayacaksınız.

 

Dizinin yönetmeni Martin Dennis, senaryosu ise Steven Moffat’a ait. Steven Moffat İngiliz sinema sektörünün duayen isimlerinden birisidir. Kendisinin birçok başyapıt için senaryo yazmışlığı vardır. Bunların arasından yine İngilizlerin efsane dizilerinden Sherlock  ve Doctor Who sayabileceklerimiz arasındadır.

 Dizinin bitiş hikayesine gelecek olursak ise; Jeff karakterini canlandıran Richard Coyle’in 3. sezon sonunda diziden ayrılması ile başlayan bir hikaye… Jeff’siz başlayan 4. Sezon beklenen ilgiyi göremeyince tadında bırakalım demişler galiba ve başka bölüm yayınlanmadı.

Sonrasında aynı konu üzerinden Amerikan versiyonu çekildi ama taklitler aslı kadar tutulmuyor tabi ki…

Son olarak, dizinin biraz cüretkar diyalogların içerdiğinden bahsetmiştik ancak bu konuyla ilgili biraz daha detay vermek gerekebilir. Dizi ailece izlenebilecek bir dizi değil maalesef bu konuda sizi uyarmam uygun olacaktır.

              Teşekkürler.     

               

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here