Türk Sinema Sektöründe Bilim-Kurgu

0
371

Türk Sinema Sektöründe Bilim-Kurgu

 

Merhaba sevgili sinemaseverler başlıktan anlayacağınız üzere bu yazımızdaki konumuz, benim gibi bilim-kurgu film severler için kanayan bir yara… Maalesef ki sinema sektörümüz bu konuda çok geniş ve iç açıcı bir maziye sahip değil. Bu sebepledir ki; çekilmiş birkaç film üzerinden film film değil de genel yorumlamaya çalışacağım.

Öncelikle Türk film sektörünün Bilim-Kurgu geçmişi ile ilgili genel bilgi vermek isterim. Maalesef ki çoğunluğu uyarlama olan birkaç filmde kendisine özgü bir senaryosu ve kurgusu olan yok diyebiliriz. ABD yapımı Süperman ve türevi birkaç süper kahraman filmi, uzay yolu ve E.T. uyarlaması birkaç uzay filmi mevcut şu an için…  Kült olarak kabul edilen filmlerimizden bahsedecek olursak ise;

  • Cici Can (1963)
  • Turist Ömer Uzay Yolunda (1973)
  • Dünyayı Kurtaran Adam (1982)
  • Badi (1983)
  • Sevimli Frankenştayn (1975)
  • Astronot Fehmi (1978) filmlerini sayabiliriz.

Tarihleri özellikle belirttiğimi bilmenizi isterim. Bakacak olursanız çoğunluğu 1960 – 1985 arası, muhtemeldir ki ABD film sektörü bu dönemde Bilim-Kurgu filmler üzerine yoğunlaştı ve büyük ilgi gördüğü için bu dönemde Türk Film Sektöründe de bu tarza bir yönelme olduğunu düşünebiliriz. Ancak filmleri izleyenlerin fark ettiğini düşündüğüm bir eleştiri yapmak isterim. Sinema sektörümüz galiba bu işi çok ciddiye almadı. Yabancı yapım birçok film bizim düşünme, hayal etme sınırlarımızı zorlarken maalesef bizde hiçbir zaman özgün bir senaryo olmadı. Ya da işi kolayına gidip hep uyarlama, amiyane tabir ile taklitçi senaryolar yaptık.

Hatta ve hatta !! Bu uyarlama senaryolarda bile her şeyi komediye bağlama merakımızdan kurtulamamış ve yabancı yapım filmleri bile kendi senaryosu ile değil ti’ye alarak çekmişiz.

Şimdi gelelim günümüze… 1960’lı yılların başında başlayan Bilim-Kurgu maceramız ne yazık ki hala çok iyi gitmiyor. Son dönem çekilen filmlere bir göz atacak olursak. Cem Yılmaz’ın komedi türü GORA’sı ile devam filmleri olan AROG ve Ariv V 216 diyebiliriz.

Biraz önce yaptığım yorumlara hak verdiniz mi?

Konularımız hala özgün değil ve hala ana temayı komedi üzerine tutuyoruz. Bu konuda tabi ki seyirci sayısı, çekim maliyetleri, efektler gibi maddi konular devreye girdiği için muhtemelen cesaret edilemiyordur.

Yazımı sonlandırırken, Türk film sektöründen beklentimi dile getirmek isterim. Yılda bilmem kaç tane film çekilen, çok ciddi seyirci sayısını ulaşılan böyle büyük bir sektörü Bilim-Kurgusuz bırakmayın. Sizden istediğimiz bize yeni ufuklar açabilecek hafiften de hayal sınırımızı zorlayacak özgün senaryolu bir Bilim-Kurgu filmi…

Umarım ki bu dileğimizi en kısa süre içerisinde meydana getirecek bir cesur senarist ve yapımcı ortaya çıkacaktır…

Teşekkürler…                  

                                                                                                                             Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here