En İyi Fantastik Film Önerileri

0
292

En İyi Fantastik Film Önerileri

 

Fantastik Film Nedir ? Fantastik Kurgu; anlatacağı öykünün temellerini günümüze ve teknolojiye bağlama zorunluluğu taşımaz. Hayal gücünün ulaşabileceği sınırlar zorlanarak, oluşturdukları kurgu içerisinde akla gelebilecek her şey bulunabilir. Büyüler, özel güçler, süper kahramanlar, tılsımlar, yaratıklar, farklı bir evren, kurgusal bir tarih dönemi vb. gibi.

Bilim-Kurgu ile ayrıldıkları noktada budur zaten. Bilim-Kurgu filmlerde kurgulanan konunun bilim ve teknolojiye dayandırılması beklenir.. Ancak; Fantastik filmlerde bu zorunluluğumuz bulunmamaktadır, bu sebepledir ki filmin bize gösterebileceği sınırsız bir kurgu bizi bekliyor demektir. Bu başlığımızda da bu türün kendimce en beğendiğim örneklerini sizlerle paylaşmak isterim.

 1. Yüzükleri Efendisi (The Lord of the Rings) Serisi :

  Orta Dünya’da geçen filmimiz özetle; Kötülük tarafından tüm ırkları kontrol etmek için kullanılabilecek bir yüzük ve sahibinin dünyaya hükmedebilmek için yüzüğü geri alma çabası. Diğer tarafta ise; geçmişte de bu kötülüğe karşı mücadele vermiş olan insan, elf ve cüce ırklarının oluşturduğu kardeşlik ve yüzüğü yapıldığı yer olan Hüküm Dağına götürerek yok etme mücadelesi. İnanılmaz bir kurguya sahip film, özellikle savaş sahneleri ile göz dolduruyor.

 1. Harry Potter Serisi :                                                                                                Günümüz Londra’sında geçen kurgumuz. Harry Potter’ın büyücülük okuluna çağrılması ile başlıyor ve annesi ile babasını öldüren kötü Lord Voldemort ile çok küçük yaşında başladığı mücadeleyi anlatmakta.

 1. Bay Hiçkimse (Mr. Nobody) : Jared Leto’nun muazzam oyunculuğu ile muhteşem bir kurgu. Çocukluğunda yaşadığı büyük bir ikilem ve bu ikilemin olası sonuçları ile ilgili uzun süreli bir sonuç gösterimi. Film ilginç bir kurgu ve anlatıma sahip.

 

 1. Avatar :  James Cameron’un, bizi farklı bir dünyaya sürüklediği başarılı bir film. İnsanoğlunun farklı bir dünyada bulunan madenleri çıkarmak için hırsına yenik düşmesi ve bir kişinin karşı duruşu ile başlayan haklı mücadele. Özellikle kurgusu insana farklı bir bakış açısı sağlıyor.

 

 1. Dünyanın Merkezine Yolculuk (Journey to the Center of the Earth) : Jules Verne’in klasik kitabından esinlenerek çekilen film başarılı bir çekim tekniğine sahip. Özetle; Dünyanın merkezinde farklı bir kurgusal fantastik dünyanın olduğu ve buranın keşfedilmesini tadında bir macera ile anlatmakta.

 1. Yıldız Tozu (Stardust):                                                                                             Duvar adındaki bir köyde bulunan bir duvar ve bu duvarın arkasındaki fantastik bir dünya. Hikayemiz sevdiğine hediye etmek için düşen bir yıldızın peşine düşmesi ile başlıyor. Başına gelen bir çok olay sonrası kahramanımızın nasıl olgunlaştığını da gözlemleyebiliyoruz.

 1. Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy): Marvel’in çizgi romanlarından uyarlama olan film hem macera hem de komediyi birlikte sunuyor. Birbirleri ile hiçbir bağı olmayan kafadarların bir araya nasıl geldikleri ve galaksiyi nasıl kurtardıkları anlatılmakta.

 1. Thor Serisi : Marvel’in özellikle İskandinav mitolojik tanrıları ve Asgard’ı anlattığı film kahramanımızın Asgardı kurtarmak için neleri göze aldığı ve zorlu mücadelesini anlatıyor. Baş rollerin de tecrübeli isimler göze çarpmakta.

 1. Van Helsing :

  Bu filmde; geçmişini hatırlamayan ve kilisenin emrinde zararlı yaratıklarla mücadele eden Van Helsing’in sonrasında kendisine verilen zorlu bir görevde geçmişini bulmasını ve kont Drakula ile savaşını izleyebiliriz. Hugh jackman ve Kate Beckinsale başrolünde oynamakta.

 1. Underworld Serisi :

  Vampirler ve Kurtadamların çağlar boyu süren savaşlarının hikayesini en baştan başlayarak anlatan seri, başrol Kate Beckinsale’in oyunculuğu ile sürükleyici bir maceraya dönüşüyor.

İyi seyirler,

 Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here