Ufkunuzu genişletecek En İyi Bilim-Kurgu Film Önerileri

0
271

Ufkunuzu genişletecek En İyi Bilim-Kurgu Film Önerileri

Bilimkurgu, henüz sadece fikri bulunan veya henüz kullanımda olmayan teknoloji veya bilim öğeleri kullanılarak geçmiş ya da gelecekle ilgili kurgu, macera, serüven oluşturulmasıdır.

İlk örnekleri Ünlü yazar Jules Verne tarafından 19. Yy’da yazılmıştır. Bu yazımda sizlere en beğendiğim Bilim-Kurgu Filmlerden örnekler vereceğim.

İlk 5 Film Sıralamam

  1. Başlangıç / Inception: Christopher Nolan’ın yönettiği filmde başrolü Leonardo DiCaprio oynamakta. Filmin Konusu, illegal bir iş olan insanların rüyalarına girerek gizli bilgileri alan bir grup tarafından, daha zorlu bir iş olan, bir kişiye rüyasında bir fikir aşılamakla ilgili bir iş verilir. Grubun bu işi yerine getirirken rüyadan rüyaya kurgudan kurguya geçişlerini izliyoruz.

  1. Yıldızlararası / Interstellar : “Solucan Delikleri” teorisinden ilham alarak çekilmiş filmin konusu insanlığın iyiliği için zor bir karar alması gereken başrolümüzün insanların yaşayabileceği farklı bir dünya araması üzerine gelişiyor. Film, beynimizin sınırlarını zorlayacak derecede bir kurguya sahip. Yönetmenliğini ise yine Christopher Nolan yapmakta.

  1. Geleceğe Dönüş Serisi / Back to the Future : Robert Zemeckis’in yönettiği serinin 1. filmi 1985 yılında çekilmiş. Çekildiği tarih itibari ile zaman yolculuğu üzerine izleyenlerin ufkunu açan bir film. Üzerin çok düşünülmüş, konuşulmuş bir konuda çoğu kişinin fikirlerinin temelini bu film oluşturmuştur. Doktor ve Marty’nin bir geçmişte, bir gelecekte geçen maceraları çok sürükleyici.

  1. The Matrix : Makinelerin ele geçirdiği bir dünyada insanoğlu makinelere enerji sağlamak için birer pile dönüştürülmüştür ve insanoğlunun bu durumu farketmemesi için makineler onları Matrix adı verilen bir programa bağlayarak yaşadıklarına inandırmaktadırlar. Biraz yardımla bulunduğu durumu fark eden ve geçmişte yapılan savaşlardan nerdeyse yok olmuş gerçek dünyaya uyanan kahramanımız programdaki bir hatadan kaynaklı olarak kehanetlerdeki seçilmiş kişi olduğunu anlar ve makinelerle amansız bir mücadeleye girer. Wachowski kardeşlerin yönettiği film tek kelime ile efsane.

  1. Azınlık Raporu / Minority Report : Tom Cruse’un hayat verdiği Dedektif John Anderton karaketeri, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde, cinayetleri daha işlenmeden önce fark edip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır. Ancak, kahinlerin dedektifin bir cinayet işleyeceğini göstermesi üzerine işler tersine döner ve Anderton’ın şefi olduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapmakta.

 Diğer 5 Film 

  1. Açlık Oyunları Serisi / The Hunger Games : Yakın bir gelecekte türlü afetlerden dolayı yok olmuş bir dünya ve sonrasında kurulan bir başkent ve 12 eyaletten oluşan Panem adlı bir ülke… Ülkenin zalim başkanının halka göz dağı vermek için tüm ülkede canlı yayınlanan ve hayatta kalanın kazandığı bir vahşet oyunları… Kahramanımız Katniss’in bu zulme karşı dik durmasıyla başlayan isyanı anlatan filmin yönetmen koltuğunda Gary Ross bulunmakta.

 

  1. Lucy: İnsanoğlunun beyninin sadece %10’unu kullandığına dair bilgiyi duymuşsunuzdur. Peki ya %100’ünü kullanabilseydi neler olurdu hiç düşündünüz mü? Film Lucy adlı bir kızın sentetik bir uyuşturucuyu Avrupa’ya sokmak üzere mafya tarafından zorlanması ile başlamakta. Derisinin altına yerleştirilen bu uyuşturucu yanlışlıkla Lucy’nin kanına karışıyor ve bu dakikadan sonra adım adım beynin artan faaliyetlerine tanıklık ediyoruz.

 

  1. Mesaj / Contact : Bir Astronom bir gece vega yıldızından gelen bir sinyal keşfeder. Bu keşif bütün Amerika’yı ayağa kaldıracaktır. Yapılan incelemelerde bu sinyaller birleştirildiğinde bir teknolojik aracın yapım planı olduğu ortaya çıkmaktadır. İnsanoğlu varolduğundan beri aradığı Evrende yalnız mıyız? sorusunun cevabı bulunmuş olur ve Abd hükümeti bu makineyi yapmaya karar verir.

 

  1. Maymunlar Cehennemi / Planet of the Apes : Maymunların üzerinde yapılan deneyler sonucunda zekalarının artması ve dünyayı ele geçirmeleri üzerine konusu geçen filmin bir çok yeni yapımı olsa da ilk yapım tarihi 1968.

  1. Predestination : Bir kişi kendisinin hem annesi hem babası olabilir mi? Farklı bir kurgu ile zamanda yolculuk yapılabilen bir dönemde geçen film, bir bebeğin yetimhanenin kapısına bırakılması ile başlıyor. Sonrasında ise; en başta sorduğumuz sorunun cevabını bulabileceksiniz. Kesinlikle beyninizin sınırlarını zorlayacağına emin olabilirsiniz.

 İyi Seyirler,

 

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here