Barış MANÇO

0
272

Barış MANÇO

 

90’lı yılların çocuklarının koca yürekli Barış abisi… Adam Olacak Çocuk adlı programı ile tüm çocukların hatta herkesin gönlünde taht kurmuş, söz yazarlığı ile bizlere her daim bir yol gösterici olmuş Barış abimiz… Yazımın konusu Türk Müziğine çok büyük değerler katmış Barış Manço, hayatı ve başarıları…

2 Ocak 1943 te Rikkat Uyanık ve İsmail Hakkı Manço’nun çocuğu olarak Dünya’ya geldi. Doğduğunda II. Dünya Savaşı devam etmekteydi ve babası barışı getirmesi için ona Barış ismini koydu. Üç yaşındayken Annesi ile Babası ayrıldılar ve babası ile yaşamaya başladı. Babası ile bir çok yer değiştirmek zorunda kaldılar ve bu sebeple Barış Manço devamlı okul değiştirmek zorunda kalmaktaydı.

Eğitim Dönemi

Müziğe küçük yaşlarından beri ilgisi bulunan Barış Manço’nun ilk amatör denemeleri Galatasaray Lisesinin orta bölümünde okumakta iken başladı. İlk grubu okuldan arkadaşları ile beraber kurduğu Kafadarlar grubuydu. Sonrasında ise yine okul arkadaşları ile Harmoniler grubunu kurarak ilk konserlerini Galatasaray Lisesinde verdiler. Babasının vefatından sonra Galatasaray Lisesinden ayrılmak zorunda kalan Barış Manço, eğitimine Şişli Terakki Lisesinde devam etmiştir. Sonrasında eğitimi için Belçika’ya giden Manço, Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisinden mezun olmuştur.

Müzik Kariyeri

Müzik kariyeri türlü başarılar ile dolu olan Barış Manço, Dünyanın her yerinde sayısız turne ve konser vermiştir. 200’ü aşkın bestesi bulunan Barış Manço, 1967 yılında Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile Kaygısızlar adlı bir grup kurmuştur. 1972 yılında ise efsanevi grup Kurtalan Express’i kurmuştur.

1988 yılında 7’den 77’ye adlı program ile başladığı televizyon kariyeriyle ise; herkesin gönlünde taht kurmuş ve haftada sadece bir gün yayın yaparak toplamda 378 programa ulaşmış ve program 1998 yılı sonuna kadar devam ettirmiştir. Adam olacak çocuk sloganı ile gönüllere taht kurmuştur başarılı sanatçı…

1978’de Lale Çağlar ile evlenen Barış Manço’nun, 1981 yılında Doğukan ve 1984 yılında Batıkan adında iki oğlu olmuştur.

31 Ocak 1999 tarihinde Moda’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiş ve 3 Şubat 1999’da Kanlıca Mezarlığına defnedilmiştir.

Bazı Başarıları;

 • “Türkiye Devlet Sanatçısı” unvanı (1991)
 • Japonya Soka Üniversitesi “Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü” (1991)
 • Hacettepe Üniversitesi “Sanatta Onursal Doktora”(1991)
 • Belçika’nın Liège şehri “Onursal Hemşeri” unvanı
  Denizli Pamukkale Üniversitesi “Çocuk Eğitimi Alanında Onursal Doktora” unvanı (1995)
 • Japonya Min-On Vakfı “Yüksek Şeref Madalyası” (1995)
 • Uluslararası Teknoloji Ödülü
 • Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı
 • 1995 yılında Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı tarafından verilen “Türkmen Vatandaşlığı” unvanı
 • 200’ün üzerinde bestesi ile 12 altın ve bir platin albüm
 • 3000’in üzerinde plaket ve ödül.

Barış Manço Anısına,

Arada radyodan çalan şarkıları kulağımıza takıldıkça ne büyük bir üstat ve sanatçı olduğunu tekrar tekrar fark ettiğimiz Barış abimiz, seni sevgi ve minnetle anıyoruz…

Teşekkürler.             

        Atalanta,

 

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here