En İyi Türk Filmleri

0
187

En İyi Türk Filmleri

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Şimdiye kadar ki en iyi Türk Filmleri yazımla serimize devam ediyorum. Sizlerle Türk Sinema tarihinin en yürek burkan, en coşturan, en komik, en sevgi dolu filmleri hakkında ki yazımla yine birlikteyim.

Mutlaka izlenmesi gereken filmler olarak sizler için derlediğim listeye geçecek olursak;

 1. Eşkıya :

  1996 yılında yönetmenliğini Yavuz Turgul’un yaptığı filmin senaryosu da yine yavuz Turgul’a ait. Yıllar önce en yakın arkadaşı tarafından ihanete uğramış bir eşkıyanın intikamı ve sevdiği kadını bulmak için hapisten çıktıktan sonra İstanbul’a gelmesi ve yaşadığı olaylar konu edilmekte.                                                                                  Filmde Şener Şen, Uğur Yücel, Özkan Uğur ve Yeşim Salkım rol almakta.

 1. Canım Kardeşim : Başrollerinde Tarık Akan ve Halit Akçatepe’nin oynadığı film 1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönetmenliğinde çekilmiş bir film. Küçük kardeşinin hasta olduğunu ve 3 aylık ömrü kaldığının öğrenen yoksulluk içindeki bir abinin, kardeşinin son zamanları mutlu geçirebilmesi için verdiği mücadele konu edilmekte.

 1. Selvi Boylum Al Yazmalım : Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın başrollerinde oynadığı film sevgi neydi? sorusu ile akıllara kazınmış durumda ve eminim herkesin sevgi hakkında ki düşüncelerini değiştirmekte.                                                                 1977 yılında çekilmiş filimin yönetmeni Atıf Yılmaz.

 

 1. Uçurtmayı Vurmasınlar:

  Hapishanede doğup büyüyen Barış’ın hikayesi… Uçurtmanın özgürlüğü ve kahramanımızın umutlarını yansıttığı hapishane hayatının anlatıldığı duygu yüklü bir film.  1989 yapımı filmin öyküsü Feride Çiçekoğlu’na ait ve yönetmenliğini Tunç Başaran yapmakta.

 1. Bizim Aile :

  1975 yılında çekilmiş film Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Tarık Akan gibi usta oyuncu kadrosu ile tekrar tekrar kendini izleten bir film…Ailenin ve aile olmanın öneminin çok güzel bir şekilde anlatıldığı filmin yönetmeni Ergin Orbey.

 1. Züğürt Ağa :

  Haraptar adlı köyün ağasının kuraklık nedeniyle köyünden ayrılarak kente göç etmesini ve burada tutunmak için verdiği mücadele sonrasında ise bütün ailesi tarafından terk edilmesine doğru giden süreci anlatan güzel bir dram filmi örneği.    Şener Şen’in usta oyunculuğu ile duygular arası bir çok geçiş yaptığımız film 1985 yapımı ve yönetmeni Nesli Çölgeçen.

 1. Tosun Paşa :

  İki güldürü ustası Kemal Sunal ve Şener Şen’in baş rollerinde oynadığı film, Seferoğulları ve Tellioğulları adlı birbirlerine düşman iki ailenin Yeşil Vadi denilen bir alanı ele geçirmek için oynadığı türlü oyunları sergilemekte. Filmin yapım yılı 1976 ve yönetmeni Kartal Tibet.

 1. Hababam Sınıfı :

  Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı kitabından uyarlama 1975 yapımı film Ertem Eğilmez’in yönetmenliği ve komedi ustası zengin oyuncu kadrosu ile unutulmaz filmler arasında. Hiç sıkılmadan tekrar tekrar izleyebileceğimiz film, komedinin yanında Mahmut Hoca ile verdiği hayat dersleri sayesinde seyircide derin bir iz bırakıyor.

 1. Arabesk :

  Şener Şen, Müjde Ar ve Uğur Yücel’in başrolün de oynadığı film absürt komedi türünde Türk Film sektörü için kült kabul edilebilecek bir film.  Türk filmlerinde bir kişinin başına gelebilecek her türlü olayı tek bir senaryoda toplayan 1988 yapımı film, aynı zamanda yönetmen Ertem Eğilmez’in son filmidir.

 1. Muhsin Bey :

  Yavuz Turgul’un yazıp, yönettiği film, Şener Şen’in oynadığı temiz düzgün ve kalitesizleşme ye karşı mücadele veren Muhsin Bey karakterini anlatmakta.   Özellikle Unkapanı sektörünün de etkisiyle müzik endüstrisinin yozlaşması çok dramatik bir dille seyirciye aktarılmış.

İyi seyirler,

Atalanta,
Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here