Kefir Mucizesi

0
395

Kefir Mucizesi

 

Kefir atalarımızın başlıca içeceği olarak günümüze kadar gelen bir gıdadır. Ayransı tadıyla mayalama yöntemiyle günlük tüketilen bir içecektir. Mayalanmasından ötürü içecek haline gelmesi biraz zaman alan bu gıdanın nasıl yapıldığı ve nasıl tüketildiğine bakalım.

Kefir Nedir?

Kefir, belli bir yoğunluğa sahip aryamsı bir gıdadır. Tadı ekşi olan, kefir mayasından yapılmaktadır. Kefir mayasını aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Karnabahar şekline benzeyen yapısıyla mayalanarak çoğalan bir yapıya sahiptir.

Kefir Mucizesi Faydaları

 

En büyük faydası bağırsak florasına iyi gelir sindirim sistemine faydası büyüktür, diğer faydaları ise; kolestrol seviyelerini azaltır, antioksidan yapısıyla hücrelerin yenilenmesini sağlar. Tansiyon yüksekliğini dengeler. Günde 1 kaç bardak içilebilir.

 

Kefirin Evde Hazırlanılışı

Bu sağlıklı içeceği evde yapılışı da şu şekildedir;  Biraz kefir mayası ( aktarlardan alınabilir) taze süt(keçi sütü ideal), kavanoz(cam sağlıklı olur)  ve tülbent (süzgeç yerine kullanmak için) ;

Hazırlanışı;

Aktardan temin ettiğimiz mayayı (1 yemek kaşığı), cam kavanozun içine koyarak üstüne ideal keçi sütü yada taze sütümüzü ekleyerek ağzını kapatıp kuru ve karanlık bir ortamda 36-48 saat arası bekleterek hazır hale getirdiğimiz kefiri, kavanozu açarak tülbent yardımıyla süzerek içilir hale gelir. Daha sonra da buzdolabına koyarak soğutularak tüketilebilir.

Mayalı olmasından dolayı bozulur mu endişesi olabilir bu durumlarda süzdüğünüz kefir tanelerini dolapta saklaya bilirsiniz, bu mayalar durdukça büyümeye devam etmekte olup fazla büyüdüğünde yada rengi çok değiştiğinde fazlasını isterseniz dağıtabilir yada atabilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here