En İyi Korku-Gerilim Filmleri

0
391

En İyi Korku-Gerilim Filmleri

 

Merhaba sevgili sinemaseverler… Bu yazımda sizlere sinema sektörünün bizi her daim geren haylaz çocuğu korku filmleri hakkında bilgilendirmek isterim. Korku-Gerilim tarzındaki bu filmler içerdiği korkutucu konular ve özellikle sahnelerin çekimleri ile bizleri çok sık yaşamadığımız bazı duygulara yönlendirmekte ve özellikle kadınlar tarafından çok rağbet görmektedir.

Size korku-gerilim türünün en iyileri diyebileceğimiz örnekleri ile ilgili bir liste hazırladım. Beğeneceğinizi umduğum listemde sizleri geçmişten bugünümüze kısa bir tura çıkaracağım. Gelelim “En İyi Korku-Gerilim Filmleri” listemize…

 1. Cinnet / The Shining:                                               Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlama 1980 yapımı film Jack Nicholson’ın muhteşem oyunculuğu ile korku-gerilim tarzında tam anlamıyla kült bir film. Filmin yönetmeni Stanley Kubrick.

 

 1. Hayvan Mezarlığı / Pet Sematary:

  Taşrada bir eve yerleşen Doktor Creed ve ailesinin hikayesinin anlatıldığı filmde gömülenlerin tekrar canlandığı eski bir mezarlık ve geri dönenlerin değişimi korku dolu bir kurgu ile konu edilmekte. Yine Stephen king imzalı eserin yönetmeni Mary Lambert.

 

 1. Diğerleri / The Others:

  Kocasını savaşta kaybetmiş bir kadın ve güneş hassasiyeti olan 2 çocuğunun yaşadığı konak. Nicole Kidman’ın canlandırdığı Grace, ev işlerinde kendisine yardımcı olmaları için eve yeni hizmetçiler alır ancak; evde normal olmayan birçok olay görülmeye başlar. Sürpriz finali ile akıllarda yer tutan filmin yönetmeni Alejandro Amenabar.

 

 1. Şeytan / The Exorcist

  William Peter Blatty’nin şeytan adlı kitabından uyarlama film, şeytan tarafından ele geçirilmiş bir kızın bir peder tarafından kurtarılma mücadelesini anlatmakta.

 

 1. Altıncı His / The Sixth Sense : “I see dead people” cümlesi ile akıllara kazınmış film müthiş ve şaşırtıcı sonu ile listemizde önemli bir yer tutmakta. Bruce Wills’in başrolünü oynadığı film korku-gerilim türünün kült olmuş örneklerinden birisi.

 

 1. O / It: Birçok insanda kuolrofobi yani palyaço korkusu oluşmasına sebep olan oldukça ürkütücü bir film. Etrafa dehşet saçan Pennywise isimli palyaço ve bir arkadaş grubunun canlarını kurtarma çabası yine Stephen King imzalı.

 

 1. Lanet / Sinister: Bir suç yazarı olan Ellison Oswalt ve ailesi yeni bir eve taşınmıştır. Taşındıkları evin tavan arasında bir kutu bulan karakterimiz içini açınca birçok kaset görür. Kasetleri izleyen Ellison’ın kanı donacaktır. Daha önce evde yaşamış olanların işkence ile öldürülme görüntüleri bulunan kasetlerin peşine düşen karakterimizi korku dolu bir araştırma beklemekte.

 

 1. Halka / The Ring

  İzleyenlerin 7 gün içinde öldüğü bir kaseti izleyen başrolümüz gazeteci Rachel (Naomi Watts), hem kendi ve çocuğunun canını kurtarmak, hem de kasetin gizemini çözmek için bir arayışa girecektir.

 

 1. Kuzuların Sessizliği / The Silence of the Lambs: Kült film, FBI ajanı Clarice Starling’in piskopat bir katilin peşine düşmesini konu almakta. Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın muhteşem oyunculukları ile Kuzuların Sessizliği listemizde kendisine yer buluyor.

 

 1. Öldüren Sis / The Mist: Stephen King imzalı başka bir filmde Kasabayı bilinmeyen bir sebepten dolayı sis kaplar ve içinde insanları öldüren bazı yaratıklar vardır. Bir süpermarkette kapana kısılmış bir grup insanın hayat mücadelesinin anlatıldığı filme bir tarafta tutucu insanların, diğer tarafta serbest düşüncesi insanların farklı diyaloglarına da yer verilmekte.

İyi seyirler,

 

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here