Reflü Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

0
224

Reflü Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

 

                Reflü Nedir?

Reflü nedir? Özetle mide asidinin yemek borusundan geri kaçmasıdır. Görülme sıklığı net bilinmemektedir. Ancak; az sıklıkta bile olsa görülme oranının toplumun yaklaşık %20’si civarında olduğu görülmektedir.

                Belirtileri Nelerdir?

Farklı belirtiler görülebilse de sıklıkla görülen belirtiler; özellikle yemekten sonra yanma, ağza acı tat veya acı su gelmesi, göğsün arkasında yanma hissi, öksürük, kusma, ses kısıklığı ve yutkunma zorluğudur.

                Nedenleri Nedir?

                En büyük nedeni mide öz suyunun yani asidinin yemek borusu ile uzun süreli temasıdır. Uzun süren temas, yemek borusunda hasar oluşturur ve yanma hissi başlar.

                Tedavisi Nedir?

En büyük tedavisi yaşam ve yemek tarzında yapılabilecek düzenlemelerdir. Yaşam ve yemek tarzınızda yapacağınız diyet, düzenli uyku, bol su içme, sizi rahatsız edebilecek baharatlı ve yağlı yemeklerden kaçınma gibi önlemler ile reflü kontrol altında tutulabilmektedir.

Ayrıca; kontrol altında tutulamadığı zaman,  faydası kanıtlanmış birçok ilaç piyasada mevcuttur.

Diğer taraftan ise; yapılan düzenleme ve değişiklikler hatta ilaçların fayda sağlamadığı durumlar da olabilir. Böyle durumlarda ise cerrahi müdahale, bir tedavi yöntemi olarak sunulmaktadır. Bu ameliyatta mide ile yemek borusu arasındaki kapağa müdahale edilerek güçlendirilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır ve büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

                Tedavi Edilmeze Ne Olur?

Reflü tedavi edilmediği takdirde; yutma güçlüğü, yemek yiyememe, kilo kaybı, ağız kokusu, dişlerde çürüme, şiddetli öksürük, kanama gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

                Unutulmaması Gerekenler?

                Eğer yukarıda bahsettiğimiz belirtiler var ise; acilen uzman bir doktor ile görüşülmeli ve tedaviye başlanmalıdır. İlaç tedavisi ile birlikte yapacağınız değişiklikler büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Unutmayın bu hastalıkta en önemli nokta sizi rahatsız eden gıdalardan uzak durmaktır. Özellikle alkol ve sigara reflüyü ciddi anlamda tetiklemektedir. Ayrıca; çikolata, salça, kahve, soğan ve sarımsak diğer uzak durulması gereken gıdalardır ve son olarak bol su içmeyi kesinlikle unutmayın!

Teşekkürler

Atalanta,

 

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here