Kafes / Bird Box

0
398

Kafes / Bird Box

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Bu yazımda karşınıza Bird Box filmi ile çıkıyorum. Korku-Gerilim ve Gizem tarzındaki bu film 2018 yılı yapımı ve baş rollerinde Sandra Bullock ve John Malkovich gibi Oscar da dâhil olmak üzere birçok ödül sahibi yıldızlar boy göstermekte…

Korku…

Stephen King’in romanından uyarlanan The Mist (Öldüren Sis) filmi ve son dönem çekilen başarılı korku filmlerinden Sessiz Bir Yer (A Quiet Place) filmleri tarzında bir film olan Bird Box, peşlerinde olan varlıklardan kaçan bir grup insanı konu etmekte.

Filmin başında baş rolümüz Sandra Bullock’a odaklanarak tüm başlangıç hikayesini o’nun gözünden izlediğimiz film, olayların başlangıcı ve 5 yıl sonrası yani günümüz arasında geçişlerle bize aktarılmakta.

Günümüzde ki ince detayların filmin akışı içerisinde hikâyesine de vakıf oluyoruz.

Hikayenin başında ne olduğu bilinmeyen bir sebepten dolayı insanların intihar ettiği bir olaylar zinciri bize gösterilmekte ve daha sonra gözler kapatılarak, dışarıya bakılmadığı zaman bu histen-varlıktan etkilenilmediği anlaşılmakta.

Filmin bundan sonraki kısmı da sağ kalan bir grup insanın kapalı mekanlar hariç gözleri kapalı bir şekilde yaşam mücadelesini bizlere gösteriyor.

 

Grubun içindeki uyumlu, uyumsuz, kendinden başkasını düşünmeyen birçok farklı karakterle birlikte bir evde mahsur kalan başrol oyuncularımız, hem hayatta kalmak için mücadele etmekte,

” hem de bu zorlu grup içerisinde birlik-beraberlik savaşı vermekte.”

Daha iyi olabilirdi…

Çoğu zaman bizi umutsuzluğa doğru iten filmin kurgusu genel anlamda başarılı kabul edilebilir. Ancak; insanları etkileyen varlığın bize hiç gösterilmeyip sadece rüzgar, gaipten sesler ve uçan yapraklar ile hissettirilmesi benim gözümde yetersiz kaldı.

Ayrıca; bu yaratıktan kaçabilmiş olunmasının genel anlamda başarı öyküsü gibi aktarılması benim gözümde filmin yarım kalmış olduğu gibi bir izlenim bıraktı maalesef.

Geçmiş ve günümüz arasındaki geçişlerin çok uyumlu ve zamanında yapıldığı görüşünde olduğum film, zaman zaman bahsedilen varlıktan etkilenmiş ancak intihar etmemiş kişilerin de grubumuza saldırdığını gösteriyor.

Bu bildiğimiz bir saldırı değil daha çok gözlerini açtırmak istiyorlar baktıkları şeyin çok güzel olduğu mutlaka görmeleri gerektiğini söylemekteler. Bu kişilerin neden intihar etmediği, farklılıklarının ne olduğu yine bir gizem olarak bırakılıyor.

Filmle ilgili beğenmediğim veya eksik bulduğum noktaları özetleyecek olursak;

  • Etkilenmiş ama intihar etmemiş kişilerin neden intihar etmediği açıklanmıyor ve bir gizem içerisinde bırakılıyor.
  • İnsanları etkileyen varlık bize hissettirilmek ile bırakılıyor ne olduklarını veya kaç tane olduklarını bilemiyoruz.
  • Filmin sonunda varlıklardan kaçabilmiş olabilme bize başarı gibi gösterilmekte ve film sonuçsuz bırakılmakta.

Eleştirilerime rağmen filmin genel kurgusu ve geçmiş ile günümüz arası geçişleri güzel aktarılmakta, devamlı bir merak uyandıran ve çaresizlik hissi veren bir senaryosu var.

Ayrıca; usta oyuncularla kalitesini zaten göstermekte, bu yüzden “daha da güzel olabilirdi!” notum ile izlemenizi tavsiye ederim.

Teşekkürler.

Atalanta,

 

 

 

 

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here