Doktor Strange / Doctor Strange

0
402

Doktor Strange / Doctor Strange

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri…  Bu yazımda sizleri Marvel Fantastik Dünyasının ilgi çekici kahramanlarından biri Doktor Stephen Strange ile tanıştıracağım. Çizgi romanlarından bilenler muhakkak vardır ancak, 2016 yılında çekilen filmi ile artık fantastik film evrenimizde önemli bir karakter.

Doktor Strange’in mistik yolculuğunun anlatıldığı film, ne işe yaradığını filmin akışı içerisinde sonradan kavrayacağımız tehlikeli bir ayinin sayfalarının kitaptan koparılarak çalınması ile başlıyor ve sonrasında hastaneye geçiş yapılarak doktor Strange’in hikayesine başlıyoruz.

Doktor Strange’in başarılı bir beyin cerrahı olduğunu, yaptığı çalışmalar, seminerler ve bulduğu teknik sayesinde bize gösteren giriş sahneleri sonrası, doktorun başına feci bir trafik kazası gelir. Doktor’un hayatı zor kurtarılmıştır. Ancak; ellerindeki sinirler zarar gördüğünden artık ellerini kullanamayacaktır.

Ellerini kullanamayan bir cerrah…

Filmin bu bölümünde doktorun geçirdiği seri ameliyatlar ve sonucundaki çaresizliğin izleyiciye çok iyi aktarıldığını söylemem gerekir. Derin etki bırakan sahnelerde doktorla birlikte çare arayışına gireceksiniz ancak her kapanan kapı ve her başarısız ameliyat sonrası çaresizliğimiz daha da artacak…

Umutsuzluk, çaresizlik süreci devam ederken fizik tedavi sırasında terapi uzmanı ile doktorun arasında geçen, ancak gerçek mi yoksa yalan mı olduğunu anlayamadığımız bir diyalog içerisinde tamamen umutsuz bir vakanın iyileştiğinin anlatılması ve sonrasında fizik tedavi uzmanının doktora dosyayı göndermesi ile konumuz tamamen farklı boyuta geçmekte…

Dosyayı inceleyen Doktor Strange, tıp ve mantık kurallarına uymayan bu iyileşme sürecinin nasıl olduğunu anlamak için hastayı bulur ve onunla konuşur. Hastanın ona söylediği şey ise; “ruhunu derinleştirdiği ve sonrasında bedeninin de iyileştiği” olur. Ve doktora Kamartaj’ı bulmasını söyler.

Kamartaj…

Maliyetli bir çok ameliyat sonrası parası kalmayan doktor elindeki son para ile Nepal’e gider ve kamartajı bulur. Sonrasında ise daha önce hiç bir filmde ve çizgi romanda işlenmeyen bir olgu, büyü ortaya çıkacaktır.

Kadim kişi olarak bilinen bir ustanın eğitimi sayesinde birçok gücü ve farklı boyutları öğrenen kahramanımız bunlarla birlikte şimdiye kadar habersiz olduğu kötülükleri de öğrenecektir. Çok becerikli bir öğrenci olan doktor, sonrasında ise kendisini zamandan bile önce başlayan bir savaşın ortasında bulacaktır…

İnanç ve zeka…

Son bölümde ise; eğitim aldığı mabedin aslında Dünyayı mistik kötülüklerden koruyan bir yapı olduğunu öğrenen Doktor Strange’in, filmin akışı içerisinde düşmanlarının söylemleri ile inancını kaybettiğini düşündüğümüz bir anda, kendini ve kutsal amacı bulması ve zaman taşı ile zekasını birleştirerek kadim kötülüğü yani Dormammu’yu  nasıl alt ettiğini güzel bir kurgu ile takip edeceğiz.

Özellikle farklı boyutlar ve astral seyahat’in düşünce kalıplarını adeta yırtarcasına değiştiren anlatımı filmdeki en beğendiğim özellik, ayrıca; ilk katılış amacı sadece kendisini iyileştirmek olan egolu doktorumuzun kadim kişinin bilgeliğinde egosundan daha önemli bir amaç, evren olduğunu öğrenme süreci izleyiciye güzel bir dille aktarılmış.

Ve tabi kesinlikle atlanılmayacak bir nokta olan son zafer… Doktor’un zaman kavramını zekası ile çözmesi ve sonsuz zaman döngüsünü kadim kötülüğe karşı silah olarak kullanması kafaları allak bullak eden bir müthiş bir sondu…

Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here