Aloe Vera ve Faydaları

0
333

Aloe Vera ve Faydaları

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Bu yazımda sizlerle, Mısırlıların “Ölümsüzlük Bitkisi” diye adlandırdığı Afrika kökenli bir bitki olan Aloe Vera ve faydalarını anlatmak isterim. Alternatif tıp için çok önemli bir bitki olan Aloe Vera içeriğinde birçok vitamin, aminoasit, enzim ve mineral barındırmaktadır.

Aloe Vera Nedir?

Zambakgiller familyasına ait olan ve botanik adı Aloe Barbadensis Miller olan bu bitki dış görüntüsü ile bir kaktüsü andırmaktadır. Kalın ve etli yaprakları bulunan Aloe Veranın yapraklarının kenarı testere dişi gibi gibidir ve yaz aylarında çiçek açmaktadır. İç ve dış mekanlarda kolaylıkla yetiştirilebilen bitkinin en büyük özelliği yapraklarının içindeki jelimsi katman ve bu katmanın içerdiği türlü vitamin ve mineral gibi 200’ü aşkın farklı değişken

www.kadinnediyo.com

Ne Zamandır Kullanılmakta?

Kökeninin Sudan olduğu tahmin edilen bu bitki 6000 yılı aşkın süredir bilinmekte ve özellikle yakın tarihlerde kullanım alanı daha da artarak kozmetik ve sağlık başta olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Geçmişte birçok farklı uygarlık tarafından da faydası keşfedilmiş olan Aloe Vera, yazımın başında da belirttiğim gibi Mısır uygarlığı tarafından Ölümsüzlük Bitkisi olarak bilinmekteydi.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu şifalı bitki günümüzde; kabızlık, cilt hastalıkları, mantar hastalıkları, bağırsak kurdu,ısı ve güneş yanığı, sedef hastalığı,astım, gastrit, mide ülseri ve enfeksiyon gibi bir çok alanda tedavi veya hastalığı yatıştırma amacı ile kullanılmaktadır.

Faydaları Nelerdir ?

  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Bağışıklığı güçlendirir.
  • Cildin yaşlanmaya veya dış etkenlere bağlı belirtilerini azaltır.
  • Şişlik ve iltihapların azalmasını sağlar.
  • Kansere karşı iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Ayrıca radyasyon yanıklarına karşı etkilidir.
  • Saçları güçlendirir ve dökülmeyi azaltır.
  • Diyabete karşı etkilidir.

Ayrıca; kemik gelişimi, vücut dokusunun yenilenmesi, sinir ve kas fonksiyonlarının korunması gibi faydaları olduğu da bilinmektedir.

Teşekkürler.  
Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here