KULAK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN UYGULAMALAR

0
850

 

KULAK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN UYGULAMALAR


Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Kulak vücudumuzdaki en hassas organlarımızdan biridir.
Bakımı ve temizliği oldukça hassas bir şekilde yapılmalıdır. Bilinçsizce yaptığımız çeşitli alışkanlıklar iç kulak hastalıklarına sebep olduğu gibi işitme sorunuyla bizleri baş başa bırakabilir. Kulak bakımı nasıl yapmalıyım? Kulak temizliğinde nelere dikkat etmeliyim? Gibi sorularınızı başlıklarımız altında inceleyelim.

Kulak Çöpü Kullanımı

Hemen hemen bir çoğumuz duştan çıktıktan sonra kulaklarımızı temizlemekte kulak çöpü kullanmaktayız. Kulak içinde birikmiş olan kiri aldığımızı düşündüğümüz kulak çöpleri iç kulak içerisinde kulak zarına kadar birçok yapıya zarar vererek duyma yetisinde düşüklüklere sebep olabilir. Kulağımız için son derece sağlıksız olan bu temizlik yöntemi ilerleyen süreç içerisinde bizleri tedavisi olmayan sorunlarla karşılaştırabilir. Son zamanlarda bahsi geçen konudaki uzmanlar kulak çöpü kullanımını kesinlikle önermemektedirler.

Yüksek Sesli Müzik Dinlemek


Özellikle gençler arasında oldukça sık görülen bu durum kulak sağlığı konusunda sorun teşkil etmektedir. Olması gerekenden fazla yüksek sesle müzik dinlemek kısa vadede kulak zarının zedelenmesine neden olabilir. Eğer gün içerisinde yoğun olarak bu şekilde müzik dinliyorsanız kulak zarınızın yırtılması kuvvetle muhtemeldir.

Kulaklık Kullanımı


Uzun süreli kulaklık kullanımı işitme sorunları yaşatabileceği gibi ciddi kanamalara ve kulak zarı yırtılmalarına sebep olabilir. Elbette hepimizin sıklıkla kullandığı kulaklıklar gündelik hayat içerisinde bizlere kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca sıkıntılarımızı gidererek psikolojik açıdan keyifli bir gün sürmemizi sağlar. Ancak sağlığımızın her şeyden önce geldiğini düşünürsek kulaklık kullanımına kulak sağlığı için bir sınırlama getirmemiz gerekmektedir. İşitme sorunları yaşamamak için kısık sesle ve kısa kullanımlarla kulaklık kullanabiliriz.


Uzun Süreli Yapılan Telefon Görüşmeleri

Özellikle iş hayatında sürekli görüşme yapmaları gereken kişilerde ciddi kulak ve işitme sorunları meydana gelebilir. Telefonların yaymış olduğu yoğun radyasyon bir süre sonra kulağımızda çınlama ve ağrılara sebep olabilmektedir. Bu etkileri tamamen yok edemesek de azaltmak için birtakım seçenekler mevcuttur. Örneğin evde ya da işte telefon görüşmelerinizi bir bluetooth kulaklık yardımıyla yapmak kulaklarınız açısından daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bu maddelerden sonra kulak sağlığı için sizlere birkaç tavsiye daha vermeyi borç biliyoruz. Yüksek oranda toz bulunduran (fabrika, şantiye vs.)  Ortamlar da uzun süreli bulunmak kulak temizliği ve sağlığı için olumsuz etki eder. Ayrıca yüksek sesli ortamlar da çalışıyorsanız mutlaka ses önleyici kulaklığınızı takmayı unutmayın.

“Yaşamınız boyunca size iyi hissettirecek cümleler duymanız dileğiyle…”

Artem Jung,

 

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here