MEME KANSERİ ERKEN TEŞHİS

0
411

MEME KANSERİ ERKEN TEŞHİS


Sağlık alanında her geçen gün gelişen teknoloji kanser tedavisi açısından oldukça iyi ilerlemeler kaydedilmesine neden oluyor. Meme kanserinde erken teşhis bütün sağlık problemleri için oldukça önemli. Meme kanseri tedavisinde kullanılan kemoterapi, hormon terapisi ve radyoterapi gibi önemli cerrahi yöntemler erken teşhis konulduğunda sağlığınıza daha kolay ulaşmanızı sağlamakta.

Uzun süredir meme kanseri tedavisinde kullanılan monografinin yerine üç boyutlu bir yöntem olan dijital tomosentez teknolojisi sizleri sağlığınıza bir adım daha yaklaştırıyor.Meme Kanseri Nasıl Oluşur?

Bütün kanser çeşitleri gibi meme kanseri de tek bir hücreden oluşur. Bunla birlikte hücrenin bozulması ve çoğalmasıyla ilerleme kaydediyor. Diğer kanser hastalıklarına oranla daha yavaş bir ilerleme gösteren meme kanseri tedavi açısından da olumlu yönde. Ancak memede oluşan kanser hücresinin yaklaşık 1-1,5 cm küplük kitle haline gelmesi 10 yılı bulabiliyor. Bu da erken teşhisi zorlaştırdığı gibi rahatsızlık hissetmediğiniz için kanser olma ihtimalini de sizlere anımsatmıyor. Meme kanseri oluşumunda ki temel etkenler aşırı kilo alımı, hareketsizlik, aşırı sigara tüketimi olarak uzmanlar tarafından sıkça belirtiliyor.

Lenf ve Kan yoluyla yayılıyor.


Öncelikle koltuk altı lenflerinden başlayan meme kanseri erken evrede oldukça küçük bir halde bulunuyor. Erken teşhis sonucunda hastaların iyileşme olasılığı ise %90ları bulabiliyor.


Genel Meme Kanseri Elle Muayene Yöntemi


Uygulaması oldukça kolay olan bu yöntem sayesinde düzenli olarak kontrol gerçekleştirecek, olumsuz bir durumla karşılaştığınızda ise doktorunuzla görüşeceksiniz. Bu şekilde meme kanseri rahatsızlığından %90 ihtimalle kurtulabilirsiniz.

Sırasıyla yöntemimiz şu şekilde:

1) Vücudunuzun bel üzeri çıplak bir şekilde evinizde bulunan boy aynasının karşısına geçin.
2) Her iki memenizde de akıntı, deri gerilemesi, buruşukluk ve renk değişimi olup olmadığınızı gözlemleyin.
3) Daha Sonra iki kolumuzu başımızın üzerine koyarak omuzlarımızı biraz öne doğru alıyoruz.  Göğüs kaslarımızı kasarak memelerimizi tekrar gözlemlememiz gerekli.
4) Sol meme muayenesi için sol kolumuzu yukarı kaldırıyor ve parmaklarımızla mememizin her yerini atlamadan kontrol ediyoruz. Aynı işlemi sağ meme içinde uygulayacağız.
Muayenemizi bu şekilde tamamlayabiliriz.
Bu işlemleri sırasıyla yaparken dikkatimizi çeken bir durumla karşılaştığımızda doktorumuza gözükmeyi ihmal etmemeliyiz. Bu adımlar meme kanseri erken teşhis konusunda hayati önem taşımaktadır.

Konumuzla ilgili kısa bir özet yapmamız gerekirse;

Düzenli olarak sağlık kontrolü yaptıranlar genellikle meme kanserine yakalandıklarını daha önce fark ederek tedaviye başlıyorlar. Ancak bu tarz sağlık kontrollerine gitmeyen hastalar çok geç kalmış olabiliyorlar.

Sağlığınızı korumanız ve meme kanserini yenmeniz için sizlere meme kanseri belirtilerinden bahsetmek isteriz. Bu belirtileri kendinizde görüyorsanız acilen uzman görüşü alarak tedaviye başlamanızda yarar olacaktır.

Artem Jung,
Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here