Aşık Veysel

0
285

Aşık Veysel

“Güzelliğin on par’etmez
Bu bendeki aşk olmasa
Eğlenecek yer bulaman
Gönlümdeki köşk olmasa”

Bu güzel sözlerin yazarı Âşık Veysel Şatıroğlu, kimdir? Bu yazımda sizlere ozanlığın ülkemizdeki son temsilcilerinden Âşık Veysel ile ilgili bilgi vermek isterim.

Âşık Veysel Kimdir?

                25 Ekim 1884 tarihinde Sivas’ın Şarkışla İlçesinde dünyaya gelen Veysel Şatıroğlu, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı ile sol gözünü kaybetti. Sonrasında diğer gözünü de kaybeden Âşık Veysel, kendisi karanlığa gömüldü ama babasının ona hediye ettiği saz ile müziğe adım atarak, gönlünün aydınlığını herkese açtı…

İlk saz derslerini babasının yakın arkadaşı Çamışıhlı Ali Ağa (Aşık Alâ)’dan alan Aşık Veysel 1. Dünya savaşı sırasında köyde yalnız kalınca kendisini tek arkadaşı sazına verdi. Sonrasında Esma adındaki bir kız ile evlendirilen Âşık Veysel’in bir kız bir oğlu dünyaya geliyor ama hayatı hep acılarla geçen Veysel’in acılarına evlat acısı da ekleniyor. Daha 10 günlükken oğlu vefat ediyor, karısı Esma’nın onu terk etmesinden 2 yıl sonra da kızı vefat ediyor.

Daha sonra folk kültürü ün hak ettiği değeri görmesi için çabalayan Ahmet Kutsi Tacer’in daveti ile çeşitli illerde Köy Enstitülerinde saz hocalığı yapan Âşık Veysel, 1965 yılında T.B.M.M. tarafından halk müziğine yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirilerek, kendisine maaş bağlandı.

Şiirleri ve Eserleri

Uzun İnce Bir Yoldayım, Kara Toprak, Güzelliğin On Par’etmez, Dostlar Beni Hatırlasın Âşık Veysel’in şiirlerinden en bilinenleridir.

Ancak; pek bilinmeyen yüzlerce daha şiir kaleme almıştır. Eserleri ise;

  • Deyişler (1944)
  • Sazımdan Sesler (1950)
  • Dostlar Beni Hatırlasın (1970)
  • Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984)’dir.

Vefatı

            Âşık Veysel, 21 Mart 1973 tarihinde doğduğu yer olan Sivas’ın Şarkışla ilçesinde hayatını kaybetti. Hatırasının yaşatılması için Bazı Toplum kuruluşları adına etkinlikler yapmakta ve her yıl doğduğu yerde adına şenlik düzenlenmektedir.

Dünyaca ünlü halk Ozanımız, Eğitmen ve Şair Âşık Veysel’in eserleri hala dilden dile, gönülden gönüle dolaşmaktadır.  Biz de kendisini sevgi ve minnetle anıyoruz…

 

Atalanta,

 

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here