Müslüm GÜRSES

0
260

Müslüm GÜRSES

 

rk Arabesk müziğinin tartışmasız en önemli sanatçılarından Müslüm GÜRSES… Bu yazımın konusu 2013 yılında hayata gözlerini yummuş, ancak yakın tarihte çekilen Müslüm filmi ile haklı olarak tekrar gündeme oturmuş Müslüm baba…

Acılarla dolu zorlu bir çocukluk döneminden, tabiri doğru ise Arabesk Müziğin krallığına uzanan hikâyemizin başkahramanı Müslüm GÜRSES…  1953 yılında Şanlıurfa’da doğan büyük usta’nın babası rençperlik yapardı. Müslüm Gürses daha küçük bir çocuk iken, ekonomik nedenlerden ötürü ailecek Adana’ya göç etmek zorunda kaldılar.

Şarkı söylemeye Adana’da iken küçük bir çay bahçesinde başlayan Müslüm baba, bu arada terzi çıraklığı ve kunduracılık da yaptı. 14 yalındayken katıldığı Adana çay Bahçesinin düzenlediği yarışmada birinci oldu ve müzik dünyasına ilk adımlar atılmaya başlanmış oldu.

İlk Plağı…

1968 yılında ilk plağı Emmioğlu/Ovada Taş Basma, Adana’da basılmıştır. Sonrasında İstanbul’a gelen Müslüm GÜRSES, burada da birçok plak yapmıştır. 1969 yılında çıkardığı Sevda Yüklü Kervanlar/ Vurma Güzelim Vurma plağı ise; 300.000 gibi o dönemde çok yüksek olan bir satış rakamına ulaşarak rekor kırmıştır.

Büyük Aşkı…

Müslüm Gürses, hiçbir filmini kaçırmadığı sinema oyuncusu Muhterem Nur ile 1982 yılında bir turne sırasında tanışmış ve 1985 yılında hayatlarını birleştirmişlerdir. Müslüm GÜRSES bundan sonra hayatı boyunca Muhterem Nur’dan büyük aşkı olarak bahsedecektir.

Hayatı boyunca birkaç uzun metrajlı filmde de başrol olarak boy gösteren Müslüm baba’nın ülkemizde pek de rastlayamayacağımız şekilde kendisine has bir hayran kitlesi bulunmaktadır. Aslında herkes eminim en az bir kere olsa bile şarkılarını dinlemiş ve hayranlık duymuştur büyük ustaya…

Vefatı…

Müzik hayatı boyunca 70’e yakın albümü bulunan Müslüm GÜRSES, by-pass ameliyatı olmak için gittiği hastanede fenalaşınca yaklaşık 4 ay yoğun bakımda kaldı ve 3 Mart 2013 tarihinde hastaneden acı haberi geldi. Gencinden yaşlısına tüm Türkiye’yi yasa boğan bu haberin ardından Müslüm baba, Cemal Reşit Rey’de yapılan tören sonrası Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

Kendisini sevgiyle anıyoruz…

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here