KonMari Metodu ile Dağınıklıktan Kurtulmak

0
256

KonMari Metodu ile Dağınıklıktan Kurtulmak

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Evinizdeki bir türlü toparlayamadığınız dağınıklık artık gördükçe içinizi mi karartıyor? Düzeltme çabalarınız sonuç vermiyor mu? Sizler için fayda sağladığını inandığım bir yazı ile karşınızdayım. KonMari metodu…

KonMari Metodu Nedir?

Hayatı sadeleştirmek için Derle, Topla, Rahatla kitabı ile hayatımıza giren bu metot kitabın yazarı Japon yaşam alanı düzenleme uzmanı Marie Kondo tarafından geliştirilmiş bir düzen sağlama metodudur. Evleri kaosa dönmüş kişilerin uygulamasını tavsiye ettiğimiz metot sayesinde evinizi kolayca huzurlu bir yaşam alanına çevirebilirsiniz.

Genel felsefe olarak evinizdeki fazlalıklardan kurtulma tavsiyeleri veren metodun ana başlıklarını sıralayacak olursak;

Önce fazlalıklardan kurtulun, sonra toplayın…

Evi toparlamaya başlamadan önce temizlik ile işe koyulmak gerekiyor. Sadece fazlalıklar değil uzun süredir giymediğiniz, elinize almadığınız, giydiğinizde kendinize yakıştırmadığınız, haz vermeyen veya artık sizi mutlu etmeyen etek, gömlek, pantolon tüm eşyalarınızı evden çıkarın.

Kategorilere ayırın…

Toplamaya öncelikle kategorilere ayırarak başlayın. Oda oda değil de, kategorilerle ilerlerseniz daha hızlı ve rahat toparlanırsınız. Anıları içeren fotoğraf albümleri, eski mektuplar gibi sizi maziye götürecek ayrıntılar vakit alacağından bunları en son bakılacaklar olarak programlayınız. Önceliğinizi kıyafetlere ayırın ve dolaplardan başlayın. Sonrasında da belirlediğiniz sıra ile devam edin, örneklersek, kitaplar, faturalar, evraklar, mutfak gereçleri ve duygusal bağınız ve anılarınız bulunan ayrıntılar…

Unuttuğunuz tüm kıyafetler…

Bavullara, hurçlara, dolabın arka kısımlarına kaldırdığımız uzun süredir giymediğimiz hatta artık unutmaya başladığımız tüm eşyalar, giysiler ile ayrılma vakti gelmiş demektir. Bunları bulundukları yerden ortaya çıkarın ve belirlediklerinizi poşetleyin.

Hiç kullanmadığınız eşyalar

Genellikle hediye olarak gelmiş olan ve zevkleriniz ile hiç örtüşmeyen, hiç kullanmadığınız veya nezaketen evde tuttuğunuz eşyaları belirleyin, gözünüze hoş gelmeyen bu eşyalar evinizde her zaman gözünüze batacak bir dağınıklık olacak sizler için, artık bunlardan kurtulma vakti geldi. Artık, belirlediğiniz bu eşyalardan kurtulma vakti geldi.

Son olarak evrak temizliği…

Evrak temizliğini yaparken dikkat edeceğiniz konular, saklanması gerçekten gerekli olan sözleşme, kontrat ve değerli evrakların düzgünce dosyalanması ve evinizde uygun bir yerde muhafaza edilmesi, kredi kartı ekstresi, ödenmiş faturalar, eski notlar gibi artık ihtiyaç duyulmayan diğer kâğıtların ise hepsini atın.

                Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here