Duygusal Bağışıklığınız Yeterince Güçlü mü?

0
473
Duygusal Bağışıklığınız Yeterince Güçlü mü?

Duygusal Bağışıklığınız Yeterince Güçlü mü?

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Farkına bile varmadığımız, ancak her gün her vakit yaşadığımız duygular… Ne kadarına hazırlıklıyız? Nasıl başa çıkacağız? Duygusal bağışıklık ile ilgili yazımızla sizlerleyiz…

 

Duygusal Bağışıklık Nedir?

Duygusal bağışıklık; yoğun stres ve baskı altında bulunmaktan tutunda yaşadığımız her türlü olumsuzluklara karşı verdiğimiz ya da vermemiz gereken duygusal tepkiler olarak kısaca özetlenebilir. Yaşamımız boyunca başımıza gelen olumsuzluklara karşı verdiğimiz dayanıklılık ve bilinçli tepkiler, duygusal bağışıklılığımız tarafından belirlenir.

Bu yüzden ne kadar güçlü bir duygusal bağışıklılığımız olursa yaşadığımız birçok üzüntü verici olaya karşı vereceğimiz duygusal tepkiler de bizi yeniden hayata bağlanmaya, düştüğümüz yerden kalkmaya teşvik edecektir.

 

Duygusal Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir?

 

Duygusal bağışıklığımızı güçlendirmek için öncelikle ilk yapılması gereken olumlamayı öğrenmektir. Başımıza gelen olayların birçok insanın başına geldiğini veya gelebileceğini düşünmek ve kabul etmek, sonrasında ise; bu olumsuzlukların içinde iyiyi, olumluyu kısacası bizi motive edecek ayrıntıları görebilmek gereklidir.

Olumsuz düşünceleri devamlı düşünerek, kafamıza takarak olması gerekenden daha uzun yaşayabiliyorsak, tam tersini yaparak da olumlu, pozitif düşünceler ile kendimizi motive edebileceğimizi söyleyen uzmanlar, bunu yapabilmek için daha çok olumlu ayrıntıyı yakalayabilmek ve hatırlayabilmek gerektiğini belirtmektedirler.

 

Duygusal Bağışıklığı Güçlendirebilmek için diğer yapılabilecekleri sıralayacak olursak;

 

  • Doğru duygusal tepki bilinci oluşturun.

 

  • Duygularınız üzerinde kontrolünüzü arttırmaya çalışın.

 

  • Kötümserlik gibi olumsuz duygulardan uzaklaşın.

 

  • Olumlamayı, olumlu düşünmeyi öğrenin ve kendimizi motive edecek düşünceleri arttırın.

 

  • Gereksiz yere yorulacağımız üstünlük mücadelesi, gereksiz münakaşalar ve eleştiri gibi konulardan kaçının.

 

  • Yoğun stres, kaygı bozukluğu, panik durumu gibi sizi olumsuz etkileyecek duyguları yönetmeyi öğrenin.

 

  • Pozitif duygularınızı ve sizi cesaretlendirecek davranışlarınızı ortaya çıkarın.

 

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here