Boyun Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

0
422
Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

 

  Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Özellikle ofiste ve masa başında tek düze hareketler ile çalışan kişilerin şikâyetidir boyun ağrıları… Boyun ağrılarınızın bir sebebinin de boyun düzleşmesi olabileceğini biliyor muydunuz? Bu yazımızda sizler için “Boyun düzleşmesi belirtileri ve tedavi yöntemlerinden” bahsedeceğiz.

 

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Vücudumuzun normal şartlarda dengesini sağlayabilmesi için omurga üzerinde birçok kıvrım bulunmaktadır. Boyun bölgesinde de başımızın dengede tutulabilmesi için geniş “C” harfi şeklinde bir kıvrım bulunması gereklidir. Ancak; Bu kıvrım bir doğum kusuru olabildiği gibi yanlış hareketler gibi etkenlerle zaman içerisinde düz bir hale gelmesine “Boyun Düzleşmesi” denmektedir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

  • Doğum kusurları
  • Dejeneratif disk hastalığı
  • İyatrojenik yaralanma
  • Boyun travması, yaralanma veya vuruk
  • Tümör, iltihap veya sistemik hastalık

Boyun düzleşmesi rahatsızlığınız var ise; ufak bir ters veya yanlış harekette boynunuz tutulmaya başlar. Özetle omurganın hareketini kısıtlar ve hareketli yapısı zarar görür. Kuvvetli acılara neden olabilir.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Farklı belirtileri görülmekle birlikte yaygın olarak görülen belirtiler; kafatasının alt kısmında uyuşma veya karıncalanma, boyunda ağrı ve baskı, omuzlarda ağrı ve batma, çift görme, duruşta bozukluk ve yutma güçlüğüdür.

Boyun Düzleşmesinin Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Boyun düzleşmesi tedavisinde en etkili tedavi yöntemi fizik tedavidir. Genellikle havuz içerisinde bir fizik tedavi uzmanı tarafından uygulanan masaj teknikleriyle yapılır. Fizik tedavi uzmanıyla havuza giren hasta sırtüstü Su yüzeyinde durdurulur ve el-kol hareketleri yaparak boyun düzleşmesi engellenmeye çalışılır. Fizik tedavi haricinde diğer etkili yöntem uzman doktorlar tarafından önerilen ve evde de rahatlıkla yapabileceğiniz boyun ve sırt egzersiz hareketleridir. Günde 10 dakika gibi bir kısa süre ile düzleşmeyi kontrol altında tutabilir ve ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Yukarıda sıraladıklarım haricinde cerrahi operasyon da bir diğer tedavi yöntemidir. Zorlu bir ameliyat ile boyun düzleşmesi engellenebilmektedir.

Geçmiş olsun.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here