Sporla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

0
227
Sporla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Sporla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Herkesin ister istemez hayatının bir döneminde spor yapmışlığı vardır. Ancak; sporla ilgili öyle bilgiler paylaşılıyor ki neyin doğru neyin yanlış olduğunu karıştırır olduk. Bu yüzden; sizler için doğru bilinen yanlışları sıraladık.

 

Doğru Bilinen Yanlışlar…

  • Kilo vermek için en etkili yol spordur. (Yanlış)

Spor kilo vermenize yardımcı olur, ancak bu bilgi tam anlamıyla doğru değildir. Uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde kilo vermenin en etkili yolunun doğru beslenme olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden kilo vereceğim diye ağır kiloların altına girip kendinize zara vermektense hafif spor ve doğru beslenme ile daha iyi sonuç alınacaktır.

  • Ağır kaldırarak, çalışarak yağlarınızı kasa çevirebilirsiniz. (Yanlış)

Ağır çalışarak maalesef ki yağlar kasa dönüşmemektedir. Ağır kaldırmak, ağır çalışmak kaslarınızı güçlendirir ama yağlarınız yine kas dokusunun altında kalacaktır. Kasların görünür olması için yağların eritilmesi gereklidir.

  • Fit bir vücut için uzun antrenmanlar yapmanız gereklidir. (Yanlış)

Yapılan araştırmalar sonucu; uzun süren antrenmanlar kadar kısa süreli ve zorlayıcı antrenmanların da fit olmak için yeterli olduğu  uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Özetle; uzun ve sabit tempo yerine, kısa süreli ve zorlayıcı antrenman yapanların, kalp ve vücut sağlığının diğerleri ile aynı oranda fayda gördüğü anlaşılmıştır.

  • Haftada 1-2 gün sporla şekle girebilirsiniz. (Yanlış)

Ne yazık ki bu bilgide yanlıştır. Hafta 1-2 gün spor yapmak vücudunuzu şekle sokmak için yeterli değildir. Uzmanlara göre hafta içerisinde en az 3 gün bir program-düzen içerisinde spor yapmak ama daha önemlisi her gün hareketli olmak gereklidir.

  • Sporu bıraksanız bile kas kaybınız olmaz. (Yanlış)

Bu bilgi doğru olsaydı ne güzel olurdu değil mi? Ne yazık ki bu bilgide doğruyu yansıtmıyor. Spor ve hareket bırakıldıktan yaklaşık bir hafta sonra kas kayıplarınız oluşmaya başlıyor. Kaslarınızın gücünü kaybetmemesi için düzenli olarak spor yapmaya devam edilmelidir.

 

                Teşekkürler.

Atalanta,

 

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here