Alkali Diyeti Nedir?

0
227
Alkali Diyeti Nedir?

Alkali Diyeti Nedir?

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Alkali Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Sorularını cevaplandıracağım yazımız ile sizlerleyiz.

Alkali Diyeti Nedir?

Alkali diyet, yiyeceğimiz yiyeceklerin asit oranına göre, farklı bir ifadeyle ne kadar asitli olduklarına göre seçim yapmayı gerektiren bir diyet şeklidir. Bu diyette yiyecekler ph değerine göre tercih edilmektedir.

Çoğunlukla taze meyve, sebze ve yumru kökleri ile beslenmek gerekiyor ancak; bu diyet ile bazı çok bilinen diyetlerden farklı gıdalarda tüketilebiliyor.

Vücudumuzun ph değeri ideal olarak 7,1 ila 7,4 arasında olmalıdır. Bu değerler vücudumuzun alkali-asit dengesini göstermektedir. Alkali beslenme diyeti genel amaç olarak asidik vücut oranımız var ise bunu alkali beslenme ile dengelemeyi hedeflemektedir. Ph değerimizi düşük ise bu asit oranının fazlalığını göstermektedir. Asit oranımız yüksek ise bu bizi hastalıklara karşı savunmasız bırakmaktadır. Bu yüzden alkali diyet yapmak, genel sağlımızı iyileştirecektir. Alkali diyette tercih edilen gıdalar sayesinde daha az sodyum ve yağ alındığından, cilt ve saçtaki iyileşmeler dâhil birçok fayda sağlamaktadır.

Alkali diyette en önemli unsur dengeyi sürdürebilmektir. Yapacağınız alkali diyet anında etki göstermez, bu sebeple minimum 15 gün içerisinde olumlu gelişmeleri fark edebilirsiniz. Sonrasında ise bu diyeti hayatınızın bir parçası haline getirerek, ph derecenizi dengeli tutmaya devam etmelisiniz. Böylece vücudunuzun hastalıklara karşı direnci ve kendi içerisinde hastalıkları iyileştirme kapasitesi için faydalı olacaktır.

Alkali diyetinde yapılması gerekenler…

Hindistan Cevizi suyu, Guava, Kavunlar, Çilek, Badem, Kestane ve tofu ait asit-alkali seviyenizi dengede tutmak için en faydalı gıdalardır. Diğer önerilen gıdalar ise; taze meyve ve sebzeler, bitkisel gıdalar ve bol miktarda su içmektir. Sigara, kafein, şeker, rafine un ve et ürünleri ise tüketilmemesi gerekenlerdir. Diyet için bazı önemli noktalar ise;

  • Kızartma yerine, haşlanmış veya fırınlanmış gıdalar tercih edin.
  • Süt asit oluşturmaktadır. Bu nedenle alkalize edici sebzeler ile dengelenmesi gereklidir.
  • İşlenmiş ürünlerden uzak durun ve kırmızı eti azaltın.
  • Trans ve doymuş yağlardan kaçının.
  • Alkol kullanmayın.

Son olarak ise; egzersiz yapın. Vücudun oksijen üretimine fayda sağlayan ve yemeğin alkalize edici etkisini kolaylaştıran egzersiz bu diyet ile birlikte çok daha faydalıdır.

            Sağlıklı Günler…

 

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here