Yeni Pegan Diyeti Nedir?

0
260
Yeni Pegan Diyeti Nedir?

Yeni Pegan Diyeti Nedir?

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Pegan diyetini muhakkak duymuşsunuzdur. Peki, pegan diyeti nedir? Sizler için hazırladığımız Pegan diyeti nedir? Yazımız ile karşınızdayız.

Pegan diyeti nedir?

Pegan diyeti; popüler olan 2 diyetin karışımı olarak açıklanabilir. Bu diyetler, paleo ve vegan diyetleridir. Bildiğiniz üzere, paleo diyeti; protein ağırlıklı bir et ve deniz ürünleri üzerine yoğunlaşan bir diyet, vegan diyeti ise; et de dâhil tüm hayvansal ürünlerin kesildiği bir diyet. Pegan diyeti bizler için bu iki diyetin artılarını birleştiriyor.

Pegan diyetinde neler yenmeli?

Pegan diyetinde; günlük yiyeceğinizin 3te ikisi gibi bir bölümü taze meyve ve sebzeler oluşturmalıdır. Yiyeceğiniz taze meyve ve sebzeler vücudunuzun lif, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacaktır. Pancar ve patates gibi nişastalı sebzeler karbonhidrat zenginliği ile başlıca yiyecekleriniz olmalıdır. Ayrıca; fasulye, baklagiller, kuruyemiş ve tohum gibi bitkisel kaynaklı protein de 3te 1lik kısmı oluşturacak şekilde tüketilmelidir.  Eğer doymadığınızı veya yediklerinizin yetersiz kaldığını düşünüyorsanız da, kuralları biraz esneterek; yumurta, deniz ürünleri ve kümes hayvanları tüketebilirsiniz. Diğer taraftan ise, vücudunuzun ihtiyacı olan yağ alımını, avokado yağı, Hindistan cevizi ve susam yağları ile karşılayabilirsiniz.

 

Pegan diyetinin artısı ve eksisi nedir?

 

Her diyette olduğu gibi pegan diyetinin de bazı artı ve eksi yönleri var.

Artıları; vücudunuzun bolca aldığı temiz besinler metabolizmanızı güçlendirir. Ayrıca; pegan diyeti; meyve / sebze, karbonhidrat, yağ ve protein içeren özetle tüm yiyecek gruplarını içinde barındıran dengeli bir diyet şeklidir.

Eksileri; süt ürünleri kesildiği ve et ile deniz ürünleri alımı kısıtlandığı için, yeterli vejetaryen protein kaynakları alındığından emin olmanız gereklidir.

 

            Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here