Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş

0
280
Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Bebekler için katı gıdaya geçiş, annelerin meraklar araştırdığı ve bilmediği birçok noktada şüphesi olan konulardandır. Eğer bebeğiniz de katı, yani ek gıdalara başlama zamanına geldiyse, yapmanız gereken şeyler hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Ek gıdaya başlangıç için en uygun zaman nedir?

Uzmanların söylemesine göre, bebekler için ek ve katı gıdalara geçişlerde en uygun dönem, 6. ayın başları olmaktadır. Çünkü bu zamanlarda, bebeklerin hareketleri artış gösrerir, fiziksel olarak daha hızlı olur, anne sütünde yer almayan vitamin, lif ve diğer maddelere ihtiyaç duyulur, diğer besinler ile ilgilenmeye başlanır.

Bu zaman dilimleri içinde bebek, halan anne sütü alımına devam ediyor ise, ekstra bir besine pek ihtiyaç duymaz fakat 6 ay ile beraber çok daha fazla gereksinim olacaktır. Ancak eğer anne sütü az ya da bebek mama ile besleniyorsa, kilo alamıyor veya besin eksiklikleri bulunuyorsa, ek gıdalara daha kısa bir süre içinde geçiş gösterebilir.

Ek gıdaya zamanından önce veya sonra başlamanın zararları nelerdir?

Bebeklerde ek gıdalara geçiş için doğru zamanı bilmek ve ona göre davranmak oldukça önemlidir. En doğru zamanda bebeğinizi ek gıdalar ile desteklemek, onun gelişiminde oldukça fazla yarar sağlayacaktır. Fakat eğer doğru zamandan daha erken ya da daha geç ek gıdalar ile tanıştırmanız durumunda, bazı olumsuz sonuçlar ile karşılaşma ihtimaliniz olabilir.

Ek gıdaya nasıl başlanır?

Bebeklerin, ek gıda ile tanışma zamanı geldiğinde, bu süreçte oldukça sabırlı ve dikkatli bir şekilde davranmanız gerekiyor. Bebeğiniz, birden ve ilk kez yeni gıdalar ile tanışacağından ötürü, adapte sürecinde zorluk yaşayabilir

İlk olarak, bebekler ek gıdalara alışması için, doğru gıdaları tercih etmek oldukça önemlidir. Gıdalar ile tanıştırırken, vereceğiniz besinler püre gibi gıdalar olmalı, ileri ki zamanlarda ise çiğneme reflekslerinin gelişmesi için biraz daha katı besinlere geçiş sağlayabilirsiniz. Sürekli olarak püre ve sıvı tazı gıdalar verdiğiniz takdirde, bebeğinizin çiğneme reflekslerinin geç oturması gibi sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz.

Bebeğiniz yeni gıdalar ile tanıştırırken, kademeli bir şekilde yol izlemelisiniz. Her öğünde bir gıda ile tanıştırmak yerine, her gün bir öğünde yeni bir gıda ile tanıştırmak daha faydalı olacaktır. Ayrıca bu yeni besinler ile bebeğinizi tanıştıracağın esnada, yemediği zaman vazgeçmemeli, ancak çok fazla baskı da uygulamamalısınız.

Ek gıdaya geçişte bebeğine verebileceğin ilk yiyecekler neler olmalıdır?

Bebeklerin ek gıdalara geçiş esnasında, yemesi önerilen besinler genel olarak meyve, sebze ve püre türevleri olmalıdır. İlk olarak belirgin tatlar yerine, biraz daha saf tatları bulunan sebzeleri tercih etmek daha iyi olacaktır. Çünkü bebekler, meyvelerin güzel tatlarını aldığı zaman, sebzeleri yememek isteyecektir.

Artem Jung,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here