Yürümenin Faydaları

0
2249
Yürümenin Faydaları

Yürümenin Faydaları

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Yürümek günlük hayatımızın yoğunluğu ve gelişen teknolojinin doğal bir sonucu olarak pek vakit ayıramadığımız bir faaliyet oldu. Ancak; yapılan araştırmalar neticesinde anlaşıldı ki yürümek insan vücudunun sağlığı ve beyninin gelişmesinde ve aktif olmasında çok etkili bir spor ve faaliyettir. Sizler için araştırdığımız “Yürümenin Faydaları” yazımız ile sizlerle birlikteyiz…

Yürümenin faydaları…

            Hareketsiz geçirdiğimiz bir yaşam, hayat kalitemizi düşürmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen verilere göre düzenli yürümek; kalp rahatsızlığından obeziteye birçok hastalık ile mücadele etmekte ve yaşam süresini uzatmaktadır.

            Düzenli yürümenin faydalarını sıralayacak olursak;

  • Uykusuzluğu azalttığı bilinmektedir.
  • Sindirim sistemini hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırır
  • Kan basıncını düzenleyerek tansiyonu dengeler.
  • Yorgunluk hissini engelleyerek dinçlik verir.
  • Akciğerleri çalıştırır ve solunum kapasitesini artırır
  • Kemiklerin güçlenmesini sağlar ve sakatlıklara karşı korur.
  • Vücutta mutluluk hormonu salınımı sağlar ve mutluluk verir.
  • Eklem ve kasların esnekliğini artırır, ağrıları hafifletir.
  • Kolesterol dengesini düzenler.
  • Kan yağı (Trigliserid) düzeyini düşürür.

Yürümenin beyin için faydaları;

Yukarıda bahsettiğimiz faydalarının haricinde düzenli yürüyüş beyin aktivitesini arttırmaktadır. Amerika Illinois Üniversitesi tarafından 1 yıl süreyle yapılan araştırma neticesinde düzenli yürüyüşün beyin kapasitesini arttırdığı ve aktivitenin olduğu bölge mutluluk ile ilişkilendirilmekte olduğu sonucunu varılmıştır.

Aşağıdaki resimde hareketsiz oturan bir kişinin beyin aktivitesi ve 20 dakikalık yürüyüşten sonra beyin aktivitesi ile ilgili MR sonuçlarını görebilirsiniz.

MR sonuçlarından da görülebileceği üzere yürüyüş beyin aktivitesini arttırmaktadır. Aynı araştırmada tespit edilen diğer bir sonuç ise, düzenli yürüyüş yapanlarda beyindeki hipokampüsün büyüyerek hafızanın arttırdığıdır.

Özetleyecek olursak; düzenli yürüyüş, yaşam süremizi uzatarak daha sağlıklı olmamızı sağladığı gibi beynimizi de aktif hale getiriyor.

Teşekkürler.

            Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here