Uyku ve Özellikleri

0
304
Uyku ve Özellikleri

Uyku ve Özellikleri

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Uyku her insanın temel ihtiyaçlarından birisidir. Yeterli uykunun alınmaması birçok hastalık doğrudan ilişkilidir. Uykunun alınmaması metabolizmayı yavaşlatır ve yorgunluk verir. Diğer taraftan ise; fazla uyku da insan vücuduna faydadan çok zarar vermektedir. Bu yazımızda “uyku ve özelliklerini” inceledik…

Ne eksik, ne fazla…

Farklı gruplar üzerinde yapılan yüzlerce araştırma neticesinde bilim insanları hem kısa uykunun (6 saatten az) hem de fazla uykunun (10 saatten fazla) birçok hastalık ile ilişkili olduğunu tespit etmişlerdir. Az veya fazla uyku uyuyan kişilerin kısa yaşamaya eğilimli oldukları anlaşılmıştır.

Yeterli uyku alınmazsa ne olur?

Toplamda bir milyondan fazla katılımcı üzerinde yapılmış olan incelemelerde; yeterli uyku alınmaması diyabet, yüksek tansiyon, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve koroner kalp hastalığı ile anlamlı bir şekilde ilişkili bulunmuştur.

Uyku aşamaları…

Uykunun her 60 ila 100 dakika arası farklı aşamalardır. Bu aşamaların her biri vücut için gereklidir ve kalp atış hızını ayarlamaktan, vücudun en düşük aktiviteye geçmesine kadar farklı görev yaparlar.

Elektronik aletler uyku kaçırıyor…

Dinlenmek için çekildiğimiz yatak odalarında kullandığımız elektronik aletler maalesef ki uykumuzu kaçırıyor. Elektronik cihazların yaydığı mavi ışık gözlerimize etki ederek uyku kaçıran bir duruma dönüşmektedir. Benzer durum televizyonlar ve bilgisayarlar için de geçerlidir.

Uyku saatleri…

Gece uykusu çok önemlidir. Araştırmalar ortaya koymuştur ki, gece uykusunun yerini diğer uykular tutmamaktadır. Vardiyalı işçiler üzerinde yapılan araştırmalarda, düzenli olarak gece uykusu alınmamasından kaynaklı olarak vardiyalı olarak çalışan işçilerin hastalanmaya daha meyilli olduğu anlaşılmıştır. Yapay ışık kullanımı yani ampullere geçişimiz ile birlikte maalesef uyku düzenimiz değişti ve bu genetik bir hal almaya başladı. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sabahları erken kalkmanın ve gece erken uyumanın en faydalı uyuma şekli olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

                Teşekkürler.

 

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here