Gazlı İçeceklerin Zararları

0
299
Gazlı İçeceklerin Zararları

Gazlı İçeceklerin Zararları

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Gazlı içecek (kola, gazoz vb.) tüketimi gün geçtikçe artış göstermektedir. Özellikle çocuklar ve gençler neredeyse su yerine tüketmeye başlamışlardır. Ancak insan vücudunun suya ihtiyacı bulunmaktadır. Sıvı ihtiyacını karşılamak için tüketilen gazlı içecekler ne yazık ki, faydadan çok zarar vermektedir.

Gazlı (asitli) içecekler içeriğindeki aşırı şeker ile sağlığımıza zarar vermektedir. Herhangi bir faydalı veya besleyici yanı bulunmayan bu tür içecekler, üstelik kalp rahatsızlıkları, diş çürümesi, obezite, böbrek rahatsızlıkları ve osteoporoz gibi hastalıklara sebep olabiliyor. Ayrıca; çocukların gelişimini olumsuz etkilediği ve ilerleyen yaşlarda hastalıklara yol açtığı da bilinmektedir.

Gazlı İçeceklerin İçerisindeki Zararlı Maddeler;

  • Fosforik Asit: kalsiyumun emilimini azaltır, osteoporoz, diş ve iskelet sisteminin güçsüzleşmesine sebep olur. Ayrıca; mide içerisindeki hidroklorik asidi etkisizleştirerek sindirimi sistemini etkiler.

 

  • Şeker: İnsülin seviyesinde, tansiyonda, kolesterolde artışlara sebep olur.

 

  • Aspartam: Sorunlu doğumlar, şeker hastalığı ve epilepsi gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

 

  • Kafein: Böbreküstü bezlerinin çalışmasını bozar, uykusuzluk, yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu gibi rahatsızlara sebep olur.

 

Gazlı İçeceklerin Zararları;

Gazlı içeceklerin en büyük zararı, içeriğindeki etken maddelerin bağımlılık yapmasıdır. Ayrıca; fosforik asit sebebi ile kalsiyumun etkin kullanmasına engel olarak kemiklerin güçlenmesini engellemektedir. Diğer zararları ise; kalp rahatsızlıkları, diyabet, erken yaşlanma, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden olmasıdır. Ayrıca; astım, böbrek rahatsızlıkları ve üreme sorunlarına sebep olduğu bilinmektedir.

Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here