Öfke Yönetimi Nasıl Yapılır ?

0
214
Öfke Yönetimi

Öfke Yönetimi

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Öfke her insan için son derece normal bir duygusal tepkidir. Her insan öfkelenebilir. Ancak; öfke sonucu gösterilen davranışlar diğerlerinden daha kırıcı ve yıkıcı etkiye sahip olabilir. Öfke yönetimi ise; öfke anındaki davranışlarımıza odaklanmak ve onları kontrol altına alma durumudur. Öfke anında, gösterdiğimiz davranışları tespit edip, bunları değiştirmeye çalışmamız olarak da yorumlanabilir.

Öfke Yönetimi Nasıl Yapılır?

Nefes ve Gevşeme Egzersizi Yapmak…

Öfkelenme anında yapacağınız bazı nefes ve gevşeme egzersizleri sizi istemediğiniz davranışlardan koruyacaktır. Bunun için yapabileceğiniz bir egzersiz; burundan yaklaşık 3 saniye kadar derin bir nefes alarak karnımızı şişirmek ve ağzımızdan üfleyerek 6 saniye kadar sürede nefesi tam olarak vermek. Öfke anında 2 kere tekrarlayacağınız bu nefes egzersizi ile vereceğiniz tepkinin derecesi düşecek ve daha gevşemiş hissedeceksiniz.

Diğer yapılabilecekler…

Yazımızın başında öfkelenmenin normal bir duygu olduğundan bahsetmiştik. Bu duyguyu zararlı hale getiren ise; gerçekleştirdiğimiz eylemlerdir. Bu yüzden bu tepkileri vermemek adına ortamı kısa süreli terk etmek ve zihninizi faklı konulara yöneltmek gibi adımlar sakinleşmenize fayda sağlayacaktır.

Uyku Düzeni Önemlidir…

Öfke kontrolü konusunda uyku düzeninin iyi olmasının, öfke anında verilen tepkilere karşı koruyucu etki sağladığına dair birçok bilimsel sonuç vardır. Düzenli uyku öfke kontrolünüze yardımcı olacaktır.

Spor Yapmak…

Spor yapmanın, insan vücudunu ve zihnini deşarj etme gibi bir özelliği vardır. Sağlıklı olmak ve sağlıklı hissetmek size ve öfke yönetimine fayda sağlayacak bir diğer etkendir.

Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here