Kış Hastalıklarına Karşı Kemik Suyu

0
308
Kemik Suyu

Kış Hastalıklarına Karşı Kemik Suyu

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Doğal bir şifa kaynağı kemik suyu, özelikle kış aylarında hastalıklardan koruyucu ve bağışıklığı kuvvetlendirici etkisi ile geçmişten bugüne doğal bir ilaçtır. Soğuk havalarda düşen vücut direncimizi arttırmak ve hastalıklardan korunabilmek için, zengin kalsiyum ve mineral deposu kemik suyunu yemeklerimizde kullanmamız gerekiyor. Bu yazımızda sizler için kemik suyu nasıl yapılır ve faydaları nelerdir? konularını işledik…

İçeriğinde vücudumuz için faydalı birçok vitamin ve mineral bulunduran kemik suyu özellikle A ve K vitaminleri, kolajen, glutamin ve prolin açısından oldukça zengindir. Vücut direncini arttırıcı özelliğinin yanı sıra kemikleri de güçlendirici etkisi vardır. Kemik gelişimi henüz tamamlanmamış çocuklarda ise sağlıklı bir iskelet yapısı için çok faydalıdır.

Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Kemik suyu yapmak için; bol ilikli dana kemiği yıkanıp, parçalanarak bir tencereye alınır. Üzerine 2 parmak geçecek kadar içme suyu ilave edilir. Ocak önce yüksek ayarda açılarak, su kaynama noktasına getirilir. Sonrasında ise ocak en kısık seviyeye getirilerek kemikler 6-8 saat kadar kaynatılır. Kemikler kaynarken çıkan köpükler kaşıkla toplanarak atılır.

Ayrıca; kemik suyuna farklı tatlar vermek isterseniz içerisine defne yaprağı, biberiye, karabiber gibi baharatlar ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız kemik suyu kullanıma hazırdır. Çorbalar, pilavlar veya diğer ana yemeklerinizde kullanarak sağlıklı yemekler oluşturabilirsiniz.

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Gelişim çağındaki çocuklar dâhil, herkesin bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa karşı vücut direncini arttırmaktadır.

 

  • Gelişim çağındaki çocuklar için oldukça önemli olan büyüme hormonunun düzgün ve etkin biçimde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

 

  • İlerleyen yaşlarda daha sık görülen kemik erimesi ve eklem hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

 

  • Hafızayı güçlendirmektedir ve beynin sağlıklı işlemesine önemli etkileri vardır.

 

  • Antioksidan özelliği ile uykusuzluk ve stresin azalmasına destek olmaktadır.

 

  • Sindirim sistemini düzenlemektedir.

 

  • Kasları güçlendirmektedir. Ameliyat ve kazalar sonucu oluşan yaralarda iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

 

  • Bağırsak rahatsızlıklarının iyileşmesine fayda sağlamaktadır.

 

  • İçeriğindeki mineral ve aminoasitler ile cilt sağlığına olumlu etkileri vardır. Erken yaşlanma ve kırışıklık etkilerini azaltır.

 

           

Teşekkürler.

            Atalanta,

 

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here