Klasik Müzik Dinlemenin Faydaları

0
276
Klasik Müzik Dinlemenin Faydaları

Klasik Müzik Dinlemenin Faydaları

 

             Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Müziğin insan ruhu için iyileştirici etkisi olduğunu muhakkak duymuşsunuzdur. Bunun haricinde zekâ arttırma ve hafızayı güçlendirme konusunda da oldukça etkilidir. Klasik müzik ise; hem fiziksel hem de mental olarak en olumlu etkilere sahip müzik türüdür. Günümüzde hak ettiği değeri maalesef ki görememektedir. Bu yazımızda sizlerle klasik müzik dinlemenin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları hakkında bilgilerimizi paylaşacağız.

 

Kan basıncını düşürüyor…

 

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada katılımcılara araştırma esnasında pop, rap, tekno gibi farklı türler içeren müzikler dinletiliyor ve bu türlerinin genellikle kan basıncını arttırdığı, bunların aksine klasik müziğin ise kan basıncını etkili bir şekilde azalttığını gözlemleniyor.

Özetle; kalp sağlığına değer veriyorsanız daha çok klasik müzik dinleyerek yardımcı olabilirsiniz.

 

Stres ve depresyona karşı savaşıyor…

Yapılan bir araştırma neticesinde hamilelik döneminde klasik müzik dinleyen kadınların hamilelik sürecinin stresli dönemini daha rahat geçirdikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca; klasik müziğin kalp atışımıza benzer bir tempoda olması kaygı ve depresyon gibi rahatsızlıklara karşı hastanın işini kolaylaştırmakta ve yatıştırmaktadır.

Hafızayı güçlendiriyor…

Müzik dinlemenin hafızayı geliştirdiği bilinen bir gerçektir. Bu durum klasik müzikte daha da etkin bir hal alıyor. Yapılan bir araştırmada, Mozart dinleyen kişilerde hafızayla ilgili olan beyin dalgalarında artış olduğu gözlenmiştir.

Uyku sorunlarına iyi geliyor…

Uyku problemleri ve uykusuzluk yaygın sağlık sorunlarından birisidir. Yapılan bir araştırmaya göre klasik müzik uyku düzeni içinde oldukça etkilidir. Uyumadan 45 dakika önce klasik müzik dinlemenin, uyku kalitesini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Diğer faydaları ise;

  • Ezgileri ile psikolojik olarak mutluluk oluşturduğu ve klasik müzik dinleyenlerin daha iyi ve mutlu hissettiği görülmüştür.
  • Bebeklerin zekâ gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca; bebeğin gelişimini hızlandırmaktadır.
  • Klasik müzik dinletilen çocukların sorunlu davranışlarında düşüş görülmektedir.
  • Depresyon gibi olumsuz psikolojik durumları iyileştirici özelliğe sahiptir. Klasik müzik dinlendiğinde sakinlik verdiği gözlemlenmiştir.
  • Klasik müzik motivasyon arttırıcı etkiye sahiptir.
  • Klasik müzik dinletilen hasta hayvanlarda ve bitkilerde de aynı veya benzer etkiler görülmektedir. Bu yüzden; klasik müziğin canlı her şeye yarar sağlamakta olduğu söylenebilir.

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here