Yorgunluğunuzun Sebebi B12 Vitamin Eksikliği Olabilir!

0
398
B12 Vitamin Eksikliği

Yorgunluğunuzun Sebebi B12 Vitamin Eksikliği Olabilir!

 

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Bu günlerde en çok şikâyet edilen konulardan birisi uzun süre devam eden yorgunluklar… Yeterli dinlenmenize rağmen hala geçmeyen bu yorgunluklar B12 vitamini eksikliğini işaret ediyor olabilir. Bu yazımızda B12 vitamini nedir? Yararları nedir? Eksikliğinde neler olur? Hangi gıdalarda bulunur? konularını işledik.

 B12 vitamini…

B12 vitamini kobalamin olarak adlandırılmaktadır ve suda eriyen bir vitamindir. Vücut tarafında depolanabilir ve eksikliğinin hissedilmesi çok uzun süreler hatta yıllar alabilir. Hafif derecelerde B12 eksikliği sık görülen, yaygın bir durumdur. Ancak; ağır derecede B12 vitamini eksikliği, yorgunluktan çok daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bunlardan bazıları; sinir fonksiyonlarının etkilendiği kronik hastalıklardır. Yaşlılarda B12 vitamini eksikliği daha fazla görülmektedir.

B12 eksikliği…

            Vücutta B12 vitamini eksik olduğu zaman görülebilen bazı hastalıklar şunlardır;

  • Uykusuzluk ve uyku düzensizliği
  • Unutkanlık
  • Kilo Problemleri
  • Ani sinir patlamaları
  • Baş ağrıları

 B12 vitamininin yararları…

B12 vitamini sinir hücrelerini korumaktadır ve ilerleyen yaşlarda depresyon ve alzheimer riskini düşürmektedir. Folik asitle beraber, hamilelikteki riskli durumları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca; damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarını önleyici etkisi bulunmaktadır. Doğurganlığı artırır, hücre oluşumuna yardımcı olur, sinir uçlarının gelişimini hızlandırır ve hafızanın güçlenmesini sağlar.

 Hangi gıdalarda bulunur?

B12 eksikliğiniz doktor teşhisi ile belirlendiğinde kullanabileceğiniz hap ve iğne gibi destekleyiciler vardır. Bunların haricinde; B12 vitamini en çok hayvansal gıdalardan karaciğer, böbrek, sığır eti, balık, süt, yumurta, peynir ve bitkisel gıdalardan soyada bulunmaktadır. Vejetaryenlerin b12 eksikliğine daha çok dikkat etmesi gereklidir.

 

            Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here