Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Çok Konuşuyor?

0
487

Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Çok Konuşuyor?

 

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Geçmişten günümüze her zaman tartışma konusu olmuştur kadınların mı yoksa erkeklerin mi daha çok konuştuğu… Erkekler daima kadınların daha çok konuştuğunu söylerler, bunu her zaman şikâyet konusu yaparlar, hatta bunu çeşitli komedi filmlerinde karikatürlerde fıkralarda da kullanırlar. Kadınlar ise; erkekler ile aynı konuştuklarını, en azından abartılacak kadar bir fark olmadığını söylerler.

Peki, konunun gerçeği nedir? Kadınların çok konuştuğu konusunda halk arasındaki yaygın kanı gerçekten doğru mu? Kadınlar mı erkekler mi daha çok konuşuyor. Bu konuda yapılmış birçok araştırma mevcuttur. Bu yazımızda bu araştırmaların sonucunu sizlere aktaracağız…

Araştırma Sonuçları…

Konuşkanlığı ölçmenin birçok farklı kıstas vardır. İki farklı cinsiyetin günlük hayatlarını kaydedip bunların içerisinden kaç kelime kullandığı kaç kez konuşma sırası aldığı ve konuşma süreleri hesaplanabilir. Konuşma ile ilgili en popüler bilimsel iddia ise; kadınların günde 20 bin kelime, erkeklerin 7 bin kelime kullandığı yönündedir. Bu neticeye bakarak kadınların daha fazla konuştuğu ispatlanmaya çalışılır.

Çocuklarda yapılan Araştırma…

Bu iddia üzerine yola çıkarak ispat arayan bilim çalışmaları kapsamında varılan sonuçlar ise hayli ilginç durumdadır. Öncelikle çocuklar üzerinde yapılan araştırmada; kız çocuklarının erkek çocuklardan daha fazla kelime kullandığı ortaya çıkarılmış, ancak; bu fark fark edilmesi çok zor bir fark, öyle ki, çocuklar sadece ebeveynleri ile konuşurken fark ortaya çıkıyor. Diğer tüm konuşmalarda ise erkek çocuklar ile kız çocukları aynı derecede konuşuyor. Bilim adamları bu farkın da kız çocuklarının gelişiminin daha hızlı olmasından kaynaklı olduğunu belirtiyorlar. Özetle; çocuklar açısından büyük bir farktan söz etmek mümkün değildir.

Peki, Yetişkinlerde Durum Nasıl?

California Üniversitesinde yapılan laboratuvar çalışmalarında ise çıkan sonuç herkesi şoke etti. Psikolog Campbell Leaper tarafından yapılan toplu analiz çalışmasında, erkeklerin kadınlardan daha fazla konuştuğu sonucu ortaya çıktı. Belli bir konu verilerek konuşması istenen iki farklı cinsiyet grubunda erkeklerin daha fazla konuştuğu anlaşıldı.

Bir diğer araştırmada ise; Texas Üniversitesi’nden psikolog James Pennebaker’ın geliştirdiği belli süreler ile devreye girerek kayıtlar yapan özel bir alet ile gün içinde kadınların 16.215, erkeklerin ise; 15.669 kelime konuştuğu tespit edildi. Özetle kadınların daha fazla konuştuğu iddia edilecek kadar büyük bir fark olmadığı anlaşıldı.

Sonuç…

            Sonuç olarak yapılan birçok farklı araştırma sonucunda erkeklerin veya kadınların daha fazla konuştuğunu dair herhangi bir veri bulunamamıştır. Özetle; kadınlarda erkeklerde aynı konuşma sürelerine sahipler. Ancak; çoğunluğun kafasındaki, kadınların daha çok konuştuğu yönündeki algı değişmedikçe bu tartışma konusu daha uzayacağa benziyor.

            Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here