Fit Olmak İçin Plank Hareketi Yapın!

0
447
Fit Olmak İçin Plank

Fit Olmak İçin Plank Hareketi Yapın!

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Spor yapmak kimine göre zor ve vakit ayırılamaz bir durum, kimini göre ise; hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak; fit bir vücuda sahip olmak istisnasız herkesin isteğidir. Bu yazımızda vücudunuzu şekillendirmeye yardımcı olacak bir hareket olan plank hareketinden bahsedeceğiz. Plank hareketi; günde ayıracağınız birkaç dakika ile vücudunuzun şekillenmesine yardımcı olacak.

Son yıllarda popülerliği artmaya başlayan plank hareketinin en büyük özelliği tüm vücut kaslarını aynı anda çalıştırmasıdır. Gün içerisinde fazla vakit ayırmadan yapabileceğiniz bu hareket sayesinde farklılıklarınızdan kurtulacak ve fit bir görünüm elde edebileceksiniz.

Plank Hareketi Nasıl Yapılır?

Yüzüstü pozisyon alınarak başlanan harekette, elleriniz ve ayaklarınızı yerde olacak şekilde başlayın ve parmak uçlarınızda durun, sonrasında dirseklerinizi yere koyun ve bacak, bel ve sırtınızı düz pozisyona getirin. Daha sonra omuz ve kafanızı öne aşağıya doğru indirin. Bu aşamalar yapıldıktan sonra asgari 15 saniye, azami 2 dakika kadar kendinizi bu durumda tutmaya çalışın. Yeni başlayanlar için bu azami sürenin 1 dakikanın altında olması daha iyi olacaktır.

Ve son olarak nefes alıp-vermek, plank hareketinin etkisini görebilmeniz için nefes odaklı çalışmanız gereklidir.

Gün içerisinde 1-2 dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz bu hareket sayesinde özellikle karın kasları olmak üzere tüm kaslarınız çalışacak ve fit bir görünüm elde edeceksiniz.

Plank Hareketinin Faydaları Nelerdir?

  • Çapraz karın kasları, rektus kasları, yan karın kasları ve kalça kasları dâhil olmaz üzere tüm kas gruplarını geliştirir ve belirgin olmasını sağlar.
  • Kasları güçlendirdiği için sakatlanmaları önlemektedir.
  • Herhangi bir ekipman veya özel bir malzemeye ihtiyaç olmadığından herhangi bir yerde kolaylıkla yapılabilmektedir.
  • Kas ve eklemleri güçlendirdiğinden vücudun duruşunu geliştirir, kötü duruşları düzeltir.
  • Plank; konsantrasyon ve denge gerektirdiğinden bu yönlerin gelişmesine fayda sağlar. Vücut dengesini geliştirir.

Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here