Hirsutizm Nedir? Ne Yapılması Gerekir?

0
303
Ne Yapılması Gerekir?

Hirsutizm Nedir? Ne Yapılması Gerekir?

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Hirsutizm çok sık duymadığımız bir kelimedir. Ancak; bu problemden muzdarip birçok kişi bulunmaktadır. Bu yazımızda; hirsutizm nedir? Neden Oluşur ve Ne Yapılması gerekir? Sorularını yanıtlayacağız…

Hirsutizm Nedir?

            Hirsutizm, kadınlarda ve genç kızlarda görülen normalden fazla kıllanma problemi olarak tanımlanmaktadır. Erkek tip kıllanmalar kadınlarda aşırı kıllanma olarak kabul ediliyor ve bu durumun tıp dilindeki adı Hirsutizmdir.

Neden Oluşur?

            Üreme dönemi içerisindeki her 100 kadından yaklaşık %10’unda görülen hirsutizmin, en büyük başka bir hastalığın tetiklemesidir. Kadınları oldukça fazla rahatsız eden bir durumdur. Hirsutizmin vücutta en çok görüldüğü bölgeler ise; çene bölgesi, bıyık bölgesi, üst kol bölgesi, üst karın bölgesi, sırt ve göğüs bölgesi ile alt karın bölgesidir.

Hirsutizm ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu; altında gizlenen hastalıklar olabileceğidir. Aşırı kıllanma kendi başına bir hastalık değil de, başka bir hastalığın belirtileri olabileceğini unutmamak gereklidir. Bu yüzden bu tür şikâyetlerde estetik veya güzellik merkezleri yerine konusunun uzmanı bir doktor ile görüşüp altta gizlenen bir hastalık olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Ayrıca; aşırı kıllanmanın en sık karşılaşılan sebebi; polikistik over sendromudur. Hirsutizm rahatsızlıklarının yaklaşık %70’i polikistik over sendromundan kaynaklıdır. Nadiren ise tümör veya genetik hastalık kaynaklı olabilmektedir.

Ne Yapılması Gerekir?

Öncelikle yapılması gereken kısım, aşırı kıllanmanın altında yatan başka bir hastalığın olup olmadığının test ettirilmesidir. Birden farklı konunun uzmanları tarafından değerlendirilen testler sonucu altta yatan hastalık tespit edilir ve tedavi süreci buna göre belirlenir. Çoğunlukla sebebi polikistik over sendromu çıkmaktadır ve en az 6 aylık ilaç tedavisinden yararlanılarak problem çözülmektedir. Ancak; kalıcı bir çözüm değildir. Unutulmaması gereken bir önemli nokta ise; tedavi sürecinin aylar alabileceği ve bu süreçte tedavi ile hekim kontrollerinin aksatılmaması gerektiğidir.

Ayrıca; hayat tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile de hem rahatsızlığın iyileşmesine hem de tedavi sürecindeki süre ve başarı oranını arttırabilirsiniz. Yapabileceğiniz değişiklikler daha sağlıklı bir beslenme şekli veya diyet ile düzenli egzersizler olabilir.

 

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here