Kadınların İş Hayatında Yaşadığı Zorluklar

0
412
Kadınların İş Hayatında Yaşadığı Zorluklar

Kadınların İş Hayatında Yaşadığı Zorluklar

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Günümüz şartlarında kadınlar iş hayatında yerlerini kabullendirmiş ve etkin görevlerdedirler. Ancak; iş hayatında kadınlar halen bi çok sıkıntı ve zorluk ile karşılaşabilmektedir. Bu yazımızda konumuz çalışan kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklar olacak…

Kadınların İş Hayatı…

Dünyada ve ülkemizde iş hayatı ve iş kolları gün be gün büyürken, kaçınılmaz bir sonuç olarak kadınların da iş yaşamındaki ağırlığı artmaya başlamıştır. Ancak; kadın çalışanlar iş yaşamının içerisinde bazı zorluklara maruz kalabiliyorlar. Özellikle toplumdaki ata erkil düzen içerisinde kadınların üzerine yüklenen bazı yükümlülükler kadınların iş hayatında aktif rol alamamasının en önemli etkeni durumundadır.

Çocuk ve Kariyer…

Yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre kadınların iş kariyerlerinde yaşadığı en büyük sıkıntılardan birisi hamilelik, doğum ve doğum sonrası çocuğun yetiştirilme dönemi yaşadığı zorluklar. Devlet eliyle verilmiş birçok yasal hak sayesinde kadınlar bu dönemi iş yerine herhangi bir zorluk çıkarmadan kolaylıkla atlatabilse de iş yerleri bu konuda her zaman negatif düşüncede hareket ediyor ve bunu kadın çalışanlara olumsuz olarak yansıtıyor. Ayrıca; araştırma sonucuna göre doğum izni ve süt izni dönemlerinde kadınların çoğunluğu iş yerleri ile sıkıntılar yaşamaktadır.

Fırsat Eşitsizliği…

Kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklar içerisinde bir diğer önemli konu ise; fırsat eşitsizliğidir. Kadınların üzerine toplumca yüklenmiş görevler neticesinde kadınlar iş hayatlarında negatif cinsiyet ayrımcılığı ile karşılaşabiliyorlar. Örneğin; bir firma bu algı sebebi ile evlenmeyi ve çocuk yapmayı planlayan bir kadın ile çalışmak istemeyebiliyor.

Ciddiye Alınmamak ve Mesleki Ayrımcılık…

Kadınlar maalesef ki; bazı toplumsal algılar yüzünden her iş kolunda çalışamazmış, bazı iş kolları hakkında bilgisi bulanamazmış gibi davranışlara maruz kalabilmekteler. Bu yüzden bu tür konularla ilgili fikir ürettiği zamanlarda yeterince ciddiye alınmama gibi problemler ile karşılaşabilmekte ve motivasyon yönünden olumsuz etkilenmekteler.

Duygusallık Bahanesi…

Kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklardan bir diğeri de; kadınların duygusal yapısı bahanesi ile kariyer basamaklarında hak ettiği uygun pozisyonlara getirilmemesi durumudur. Erkeklere nazaran daha duygusal yapıya sahip olduklarından profesyonel bir görev yönetemeyeceği algısı ile kariyer gelişmeleri engellenebilmektedir.

Kadınların iş hayatında yaşadığı başlıca zorluklar;
  • Görev dışı beklentiler
  • Eşitsizlik sorunu
  • Taciz / Mobing
  • Yeterince ciddiye alınmama
  • Evlenme, çocuk planlama, doğum izni ve doğum sonrası süt izni sorunu
  • Daha detaylı düşündüklerinden erkek çalışanların eleştirilerine maruz kalma
  • Kariyer engelleri
  • Rol modeli olmaması sebebi ile toplumdaki kadından yönetici olmaz algısının kırılamaması

 

Teşekkürler.

Atalanta,

 

 

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here