Spordan Önce Yapılması Gereken Isınma Hareketleri

0
405
Isınmanın Faydaları

Spordan Önce Yapılması Gereken Isınma Hareketleri

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Spor bazı kişiler için hayatın normal akışının bir parçası haline gelmiştir. Günlük ve haftalık programlarında spor için yer ayırmakta ve sağlık için düzenli olarak spor yapmaktadırlar. Ancak spor yapmadan önce bilinmesi gereken bir konu var ki oldukça önemli. Isınma Hareketleri…

Spora veya egzersizlere başlamadan önce yapılan ısınma hareketleri spordan daha fazla verim almayı sağladığı gibi sakatlık riskini de azaltmaktadır. Düşük aktivite düzeyi ile vücudu ısıtarak daha sonra yoğun aktiviteye geçmeyi hedefleyen ısınma hareketleri, vücudun fiziksel hazırlık süreci olarak da tanımlanabilir.

Isınma hareketlerini yaparken amacımız, bedeni yormaktan ziyade hafif bir tempo ile başlayarak, vücudu egzersize veya spora hazırlamaktır. Bu nedenle ısınma esnasında kendinizi fazla yormadan hafif tempo şeklinde yapılması gerekir.

Isınma Hareketlerinin Faydaları Nelerdir?

            Isınma hareketleri özetle, vücudu aktif hale getirmeye yarar, kas ve eklem bölgelerini harekete geçirme amaçlı bir ön çalışma olarak düşünülebilir. Isınma hareketleri sayesinde kalp atış hızı ve kaslara ulaşan oksijen miktarı kademeli olarak yükseltilebilir. Böylece yapılan spor daha verimli hale getirilebilir. Ayrıca; ısınma hareketleri ile sakatlık ve sağlık problemleri riski ciddi ölçüde azaltılabilir. Isınma hareketleri için spora başlamadan önce ortalama 5-10 dakika ayırmanız gerekir.

İdeal Isınma Hareketleri…

  • Hafif Tempolu yürüyüş

Hafif tempolu yürüyüş en ideal ısınma hareketlerindendir. Başlangıçta yapacağınız yürüyüş ile ısınmanız ve nefes kontrolünüz daha sağlıklı olacaktır.

  • Diz kaldırma

Sağ diz ile birlikte sol el, sol diz kaldırıldığında ise sağ el ile dizinize dokunmaya çalıştığınız bu harekette, bacak, karın ve kalça kaslarınız ısınmaya başlayacaktır.

  • Omuz Döndürme

Üst bedeni çalıştırmak için ideal bir harekettir. Yerinizde yürüyün ve omuzlarını geriye doğru olacak şekilde döndürmeye çalışın.

  • Kafa çevirme

Başınızı sağa ve sola doğru 90 derecelik açılar ile çevirdiğinizde boyun ve omuz bölgesini spor öncesi ısındırmış olursunuz.

 

  • Kolları esnetmek

Sağ kol sol tarafa doğru, sol kol ise sağ tarafa doğru açılarak dirsek bölgesinden destek ile gerdirilir ve bu şekilde 10 saniye bekletin.

  • Kol ve bacak germek

Sağ ve sol kol yukarı kaldırılır ve eller yukarıda birleştirilir. Sonrasında ayak parmak uçlarınızın üstünde 10. Saniye kadar beklenir. Bu şekilde kol ve bacaklar gerginleştirilir.

  • Bel hareketi

Ayaklar birleştirilir ve bel ve üst vücut kısmı 70-80 derecelik açılar ile sağa ve sola doğru döndürülebildiği kadar döndürülür.

 

            Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here