Ön Yargılı Olmak ve Zararları Nelerdir?

0
401
ÖN YARGI

Ön Yargılı Olmak ve Zararları

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Zihnimizi ve algımızı kapatan, peşinen hüküm verdiğimiz konular dışında kalan konuları kavramamıza engel olan ön yargı en büyük iletişim problemlerinden birisidir. Acele verilen kararlar neticesinde oluşabilen ön yargı aslında en adaletsiz yargı olabilir. Bu yazımızda bizde sizlerle ön yargı konusunu paylaşmak isteriz. İsterseniz önce ön yargı nedir? Bu kavramı öğrenerek başlayalım…

Ön Yargı Nedir?

Ön yargı; bir kişiyle veya bir olayla ilgili yeterli bilgi edinmeden ve peşinen bir karara varma durumudur. Toplum içinde konuşulan en ufak sohbet konularından veya gördüğümüz nesnelerin zihnimizde canlandırdığı mesajlardan verdiğimiz hükümler olarak da tanımlanabilir.

Ön yargı herhangi bir kişi, nesne, belirli bir grup insan topluluğu veya fikirlere ilişkin olabilir. Aksi durumlar gözükebilse de, genellikle olumsuz yöndeki düşünceleri ihtiva etmektedir. Yani karşı olma, muhalif olma durumları ile ilgili düşünceler ağır basmaktadır.

Özetleyecek olursak, bir iki kısa ve basit tecrübeden veya başkalarının tecrübelerini size aktarmasından kaynaklı olarak genellikle olumsuz yönde bir hüküm vermek şeklinde de tanımlanabilir. Örnekleyecek olursak, bir elma yediniz ve ekşiydi, hükmünüz elmaların ekşi olduğu yönünde oluştu ve bu sebeple her elma zihninizde ekşi olarak yer edindi. Bu bir ön yargıdır. Hâlbuki birçok elma çeşidi vardır ve ekseriyeti tatlıdır.

Ön Yargı Neden Kaynaklanır? Zararları Nelerdir?

Toplumsal ön yargının kökeni aile ve aile eğitimleridir. Çocuklar nasıl konuşmayı ve davranışları ailelerden öğreniyorlar ise ön yargılı olma konusunda da ilköğrenimlerini aileden alırlar. Ailenin ev muhabbetleri sırasında gelişime dönemindeki çocuklarının yanında kullanacağı bazı ayrımcı veya karşı görüşler çocuğu beyninde yer edinebilmektedir. Bu durumda ailenin ön yargısız olması, çocuklarının da ön yargısız büyümesini sağlayacaktır.

Toplumsal ön yargının asıl sebebine gelecek olursak ise; insanların diğer kişilere karşı kalıplaşmış davranışlar sergilemesi, belirli bir gruba uyan herkesi sınıflandırması ve aynı olarak görme eğiliminden kaynaklı olmasıdır. Ön yargının başlıca görüldüğü durumlar ise;

  • Irkçılık
  • Cinsiyet ayrımı
  • Dini önyargı
  • Siyasi görüş
  • Sosyoekonomik statü

Ayrıca; bir de kişisel ön yargı vardır. Bir kişinin yeni tanıştığı veya yeni gördüğü bir kişi ile ilgili giyim, kuşamından davranışlarına kadar herhangi bir detaydan dolayı karakterini yorumladığı durumlar olarak tanımlanabilir.

Önyargı bir tutumdur. Ancak ön yargılarımız davranışlarımıza dönüşmeye veya davranışlarımızı etkileme başladıysa bu dışlamadır. Ön yargı bir şekilde taraf tutma durumudur ve dışlamaya dönüştüyse toplum için oldukça tehlikelidir.

Önyargılardan Nasıl Kurtulabiliriz?

1.      Önyargılı Olduğunuzu Kabul Edin!

2.      Empati Kurmaya Çalışın!

3.      Egolarınızdan Kurtulun!

4.      Farklı Düşünceleri Anlamaya Çalışın!

5.      Her Şeyin Olumlu ve Olumsuz Yanlarını Görün!

6.      Diğer Sosyal Grupları Anlamak İçin Vakit Geçirmeye Çalışın!

 

 

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here