Hamilelikte Alkol ve Sigaranın Bebeğe Zararları

0
372
Hamilelikte Alkol ve Sigaranın

Hamilelikte Alkol ve Sigaranın Bebeğe Zararları

                Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Alkol ve sigaranın insan vücuduna olan zararları devamlı olarak konuşulan ve tartışılan bir konudur. Ancak hamilelik sırasında anne adayının kullanacağı alkol ve sigara sadece kendi vücuduna ve sağlığına zarar vermemekte, aynı şekilde bebeğe de bazı zararları bulunmaktadır. Biz de bu yazımda sizlerle bu konudaki bilgileri paylaşmak isteriz.

Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımı…

Alkol ve sigara sadece ülkemizde değil Dünya’da kullanımı günden güne artan ve sağlık için ciddi tehditler oluşturan bir faktördür. Hamilelikte de bu durum sadece anne adayının değil bebeğin de zarar görmesi sonuçlarını doğurmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu kullanılan alkol ve sigaranın bebeğin sağlığına doğrudan etkisi olduğu anlaşılmıştır.

Sigaranın Etkileri;

Sigara dumanında bulunan 3000’e yakın kimyasal içerisinden nikotin ve karbon monoksitin anne karnındaki bebeğin sağlığını ve gelişimini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bilinen zararlı etkileri şunlardır;

  • Bebeğin ihtiyaç duyduğu kan, oksijen ve besin maddelerinin bebeğe ulaşmasını engellemektedir.
  • Erken doğum riskini arttırdığı bilinmektedir.
  • Doğumsal anomali görülme riskini arttırdığı bilinmektedir.
  • Ölü doğum riskini arttırdığı bilinmektedir.
  • Ayrıca; doğan çocukların zekâ geriliği veya öğrenme güçlüğü gibi sorunlarla karşılaşabilme riskini arttırmaktadır.

Alkolün etkileri;

Hamilelikte alkol kullanımıyla ilgili ise;  hangi miktarda alkolün bebeğe ne şekilde zarar vereceği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kullanım süresi ve kullanım miktarına göre etkileri artış gösterecektir. Alkol tüketimi fetal alkol sendromu olarak adlandırılan sendroma sebebiyet vermektedir. Bu sendromun zararlı etkileri ise şunlardır;

  • Yüz ve kalp anomalileri
  • Zeka ve gelişme geriliği
  • Davranış bozukluklarıdır.

Teşekkürler.

                Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here