Kına Gecelerinin Vazgeçilmezi: Bindallı ve Kaftan

0
568

Kına Gecelerinin Vazgeçilmezi: Bindallı ve Kaftan

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Her genç kızın en güzel gelin olmak için üzerine hayaller kurduğu, çalınan şarkıların bile özenle seçildiği kına geceleri ve bu gecelerde güzelliğinizi tamamlayan kına kıyafetleri bindallı ve kaftan… Kültürümüzün çok eski birer öğesi olan bu kıyafetler nedir? Nasıl seçilir? Bunları biliyor musunuz? Bu yazımızda size bindallı ve kaftan hakkında bilgiler vereceğiz…

Bindallı Nedir?

Bindallı, köklü bir geçmişi bulunan ve günümüze bu haliyle gelmeyi başaran, Osmanlı dönemine ait bir kıyafettir. Çıktığı dönemde düğün kıyafeti olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde ise Anadolu’da bu kültürün devam ettiği yerler bulunsa da genellikle kına gecelerinde giyilmektedir. Genellikle çiçek, yaprak ve dal motifleri ile süslenen bindallı için kadife, ipek veya atlas kumaş tercih edilir. Geleneksel rengi kırmızı tonlarında olsa da yörelere göre altın rengi, yeşil veya mor renkleri de kullanılmaktadır.

Bindallı Nasıl Seçilir?

Bindallı seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar elbise modeli veya eski geleneksel hali olan 3 parçalı modelinden hangisinin tercih edileceğidir. Elbise modeli tek parça olarak gözükse de şalvar, içlik ve üst gömlekten oluşmaktadır. Çok parçalı olan model tercih edilecekse, uyumlu renklerde bir üst gömlek ile içlikler tercih edilmesi dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır.

Eski geleneklere uygun 3 parçalı bindallı için ise; Anadolu’da ki kullanım şekline uygun olarak altına çarık veya terlik kullanılması daha uygun olacaktır. Diğer modellerde modern görüntüsü ile birlikte topuklu ayakkabı tercih edilebilir. Ayrıca; bindallılar ile birlikte saç aksesuarlarının kullanımı da oldukça yaygındır. Taşlı ve sallantılı tokalar veya geleneksel başlıklar tercih edilebilir. Tesettürlü kişiler için ise, işlemeli başörtüler daha hoş ve uyumlu duracaktır.

Kaftan Nedir?

Kaftan, astarsız olarak dikilen ve ayak bileklerine kadar uzanan bir kına elbisesidir. Kollarında ve ön kısmında şeritler halinde süslemeler bulunur. Osmanlı döneminde sultanlar tarafından giyilen bu kıyafet günümüzde kadife kalın kumaş ve altın rengi süslemeleri ile kına gecelerinde tercih edilen bir kıyafet olmuştur. Genellikle kadife veya saten kumaş türlerinden dikilmektedir.

Kaftan Nasıl Seçilir?

Kaftan, ağır ve gösterişli kumaş tercihleri ile kına geceleri şıklık arayanların tercihleri arasında ilk sıradadır. Ayrıca; elbise ile uyumlu olan modelleri sayesinde saç ve makyaj bozulmadan çıkarılabilir ve kına gecesi boyunca giyilmesi zorunlu olmaz. Genellikle kına yakılmadan önce giyilir ve kına yakılma ve sonrasında gelin adaylarının üzerinde bulunur.

Modern halinde birçok farklı renk ve kumaş tercihi yapılsa da genellikle kırmızı tonlarında ve kadife kumaş ile tercih edilmektedir. Geleneksel motifler ile Osmanlı giyim kültürünün en iyi temsilcilerindendir.

Bindallı ve Kaftan Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Bindallıda canlı renkler, kaftanda ise daha koyu ve ağır renk tonları kullanılmaktadır.
  • Bindallıda daha sade işlemeler bulunurken, kaftanda yoğun Osmanlı motifleri kullanılmaktadır.
  • Kumaş farklılıkları vardır. Bindallının kumaşı daha kalın iken, kaftanın kumaşı daha incedir.
  • Gösterişli bir kına gecesi için bindallı yerine kaftan tercihi daha uygun bir tercih olacaktır.

Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here