Pomodoro Tekniği ile Verimli Çalışma

0
231
Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği ile Verimli Çalışma

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… İş hayatında sorumluluklarını yerine getirme ve başarıyı yakalama konusunda önemli olan birkaç unsurdan birisi de işlerinizde verimi yakalayabilmektir. Yapılması gereken işler, yetiştirilmesi gereken raporlar ve benzeri işlerde odaklanmanızı kaybetmeden veya daha doğrusu odaklanmanızı diri tutarak verimli çalışmak için birçok teknik bulunmaktadır. Bunlardan önemli bir tanesi de pomodoro tekniğidir…

Bu yazımızda pomodoro tekniğini kullanarak iş odağınızı kaybetmeden ve işleri ertelemeye gerek duymadan iş veriminizi nasıl arttıracağınız hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz. Öncelikle Pomodoro tekniği nedir isterseniz bu soruyu cevaplandırarak başlayalım…

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro kelimesi İtalyancada domates anlamına gelmektedir. 1980’li yıllarda Francesco Cirillo adlı bir İtalyan öğrencinin bulduğu bu metot, mutfaktaki zaman sayaçlarından esinlenerek bulunmuştur. Adı da bu yüzden pomodoro yani domates olarak anılmaktadır. Zamanı etkin ve verimli kullanmak fikrinden yola çıkan Crillo zaman sayaçlarından aldığı ilham ile bu tekniği geliştirmiş ve bu teknik sayesinde her işe belirli bir zaman ayırmanın ve belli süre içerisinde işi bitirmenin mümkün olduğunu ortaya koymuştur.

Özetleyecek olursak; pomodoro tekniği ile gerek çalışma süreleri gerekse dinlenme yani mola sürelerinin belirli zaman kriterleri üzerine kurulması ile zamanı daha iyi değerlendirme ve iş stresini azaltarak işe odaklanmayı arttırma tekniği veya Belirli bir zaman sınırı sayesinde, yalnızca bir işin yapılması ile kişinin konsantrasyonun en üst seviyede tutulması ve zihninin tek bir konuya bütün verimiyle odaklanması olarak açıklanabilir.

 Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniği 25 dakikalık iş veya derse odaklanma, sonrasında ise, 5 dakikalık bir mola verme şeklinde uygulanmaktadır. Bu 30 dakikalık süreç bir pomodoro olarak anılmaktadır. Toplamda dört pomodoro yaptıktan sonra ise, daha uzun bir süre ortalama yarım saatlik bir mola verilmektedir.

Günde 8-12 arası pomodoro yapmak, ideal zaman yönetim kontrolü sayılmaktadır. Bu da 4-6 saat arası bir zaman dilimine denk gelmektedir.

Pomodoro Tekniği ile Kazanımlar Nelerdir?

  • Zamana karşı değil, zamanlar birlikte çalışılmaktadır. Böylece gereksiz stres yükünden kurtulursunuz.
  • Konsantrasyon eksikliğine sebep olabilecek baskıyı azaltmış olursunuz.
  • Dikkat dağıtıcı unsurları engellersiniz.
  • İş ve yaşam dengesi kurmanıza yardımcı olur.
  • Motivasyon arttırıcı etkisi bulunmaktadır.

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here