Kendine Zarar Veren Birisi misiniz?

0
312

Kendine Zarar Veren Birisi misiniz?

 

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Hiç kimse bilerek kendisine tabi ki zarar vermez. Ancak bazı davranışlar vardır ki farkında olmadan bile aslında kendimize zarar vermekteyiz. Peki, nedir bu davranışlar? Kendimize nasıl zarar veriyoruz? Bu soruları birlikte cevaplandıralım…

Kendine zarar vermek…

Kendisine zarar veren kişiler karakterleri veya sonradan geliştirdikleri davranışlar ile istemsizce kendilerine zarar vermektedirler. Zarar demişken fiziksel zarar olarak düşünmemelisiniz. Bahsettiğimiz zarar psikolojik olarak verilen zararlardır. Her insanın içinde bu kendine zarar verme eğilimi bulunmaktadır. Örneğin; direkt veya dolaylı bir olaydan dolayı kendimizi suçlayarak bundan dolayı zihnimizi artık psikolojik bir sonuç doğuruncaya kadar bu konuyla doldurmak…

Kendine zarar verenlerin tipik özellikleri…

  • Abartılı Tepkiler…

Kendisine zara veren kişilerde görülen tipik özelliklerden birisi abartılı tepki vermektir. Genellikle ir hedefe ulaştıklarında oluşan duyguları yönetmekte sıkıntı yaşarlar ve hüzün, öfke gibi abartılı ve olağan dışı tepkiler verirler.

 

  • Genellikle muhalif yapıları vardır ve kendilerini suçlu çıkarmaya meyillidirler…

Herhangi bir konuyu çok kısa bir sürede tartışmaya çevirirler, genellikle muhaliflik yaparlar ve karşılarındakinin ak dediğine, kara derler ve sonrasında söyledikleri şeylerden dolayı kendilerini suçlu hissetmeye ve yıpratmaya başlarlar.

 

  • İyi hissettiklerini kabul edemezler…

En olumlu gözüken konularda bile kendilerini mutsuz edecek en uç ayrıntıyı bularak, bu konuya takılırlar ve kendilerini devamlı bir kötü his ve olumsuzluk içerisinde bırakırlar.

  • İşlerini baltalamaya meyillidirler…

Bilerek toplantıya geç kalma veya gitmeme, işleri erteleme, önemli bir randevuya gitmeme gibi birçok konuda kendisine zarar gelebilecek veya iş ortamındaki huzurunu erteleyecek durumlarda kendilerinden kaynaklı olarak sıkıntılı durumu oluşturmaya meyillidirler. Bir nevi kendilerini boykot ederler ve esenlik hissinden kaçınırlar.

 

  • Fedakârlık yapmaya eğilimlidirler.

Kendisi ile ilgili olsun, olmasın, kendisine zarar geleceğini veya kendisinin yorulacağı konularda dürtüleri fedakârlık yapma eğilimindedir.

  • Doğru iletişim kurmama…

Kendine zarar veren bir kişi doğru iletişimin tam olarak ne olduğunu bilse dahi, ilişkilerini ve iletişimini sabote etmek için bilinçsizce davranışlar sergiler. Temelde; yalnız yaşayan hatta yalnız olması gerektiği gibi yanlış düşüncelere sahiptirler.

 

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here