Oruç Tutmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0
133
oruç tutmanın faydaları

Oruç Tutmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Rabbimizin Kur’an-ı Kerim’de bize emrettiği ibadetlerden birisidir oruç tutmak… Oruç tutarken aslında nefsimizi terbiye etmeyi, açlık ve susuzluğa karşı sabretmeyi öğretmektedir bize. Ayrıca; birçok uzmanın bilimsel kanıtlarla ispatladığı üzere oruç tutmak vücudumuz için de oldukça faydalıdır. Bu yazımızda orucun bu faydalarından bahsetmek isteriz…

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

            Oruç tutmak hem fizyolojik, hem de psikolojik olarak bize fayda sağlayan bir ibadettir. Bunları sıralayacak olursak;

  • Hormonların doğru salınmasına ve kilo vermeye yardımcı olur: Bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki, oruç tutmak, obezitenin sebeplerinden olan insülin ve leptin direncinin düzelmesine yardımcı olmaktadır. Bu hormonların salınımının düzelmesiyle birlikte kilo vermek kolaylaşmaktadır. Ayrıca; tiroid bezi gibi hormon salgılayan bazı diğer organlara da olumlu etkileri bulunmaktadır.

  • Kalp damar sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır: Oruç tutmak kolesterol metabolizmasını düzeltmekte ve kalp damar sağlığına fayda vermektedir. Ayrıca; kandaki yağ oranı olan trigliserid seviyesinin normalleşmesini sağlar.

 

  • Detoks etkisi vardır: Oruç tutmak, vücuttaki toksinler atılmasını sağlamaktadır. Uzun süren açlık vücudun serbest radikaller ile mücadele etmesini kolaylaştırmakta ve de iltihap oluşumunu engellemektedir.

  • Bağışıklık sistemine olumlu etkisi vardır: Vücudun mikroplarla mücadelesinde en önemli görevi kandaki akyuvar hücreleri üstlenir. Yapılan araştırmalarda 3 günlük oruçtan sonra kök hücrelerinin aktif hale gelerek yeni akyuvar hücrelerinin oluşturmasını artırdığı ve bağışıklık sisteminin yenilemesini sağladığını göstermiştir.

  • Yaşlılık genlerini baskılar: Oruç tutarken insülin ve kalori kısıtlaması ile yaşlanmayı kontrol eden genler devre dışı kalmakta ve gençlik genleri uyarılmaktadır. Ayrıca bir dizi onarım geni faaliyete geçerek zarar görmüş hücreleri iyileştirir.

 

  • Kaygı, Stres ve Depresyon Etkilerini Azaltır: Yapılan araştırmalar kaygı, stres ve depresyon rahatsızlıkları olan kişilerin oruç tutarken bu rahatsızlıkların etkilerini daha az görmekte olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here