CrossFit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
225
CROSSFİT

CrossFit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Özellikle sporu günlük yaşantısı haline getirmiş kişilerden sık sık duymaya başladığımız CrossFit, aslında eski nesil uygulamaların yeni formu ve yeni tarzı ile spor dünyasına tekrar girmesidir. Kendi kapasitenizi bilerek ona göre kendinizi zorlamak olarak da tanımlanabilmektedir. Bu yazımızda A dan Z ye CrossFit hakkında tüm bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

CrossFit Nedir?

CrossFit; askeri okulların, polis akademilerinin ve yeni yeni dünya çapında pek çok sporcunun uyguladığı genel güç ve kondisyon sporudur. Belirli bölgeler üzerine yoğunlaşarak vücut geliştirmeye yarayan sporların aksine, tüm vücudu yüksek yoğunluklu fonksiyonel hareketlerle çalıştırmayı amaçlamaktadır. Her gün “WOD” (Workout of the day) adı verilen ve öncesinden belirlenmiş farklı bir antrenman programı ile çalışılarak uygulanmaktadır.

Kimler CrossFit Yapabilir? Kimler Yapmamalı?

CrossFiti ciddi bir sakatlığı bulunmayan herkes yapabilir. Özellikle hiç düzenli antreman yapmamış ve klasik spor aletlerinden sıkılan kişiler, etkili ağırlık çalışmalarına CrossFİt ile başlayabilir. Deneyim, yaş ya da cinsiyet fark etmemektedir. Antrenmanların ağırlığı ve yoğunluğu kişinin kapasitene göre belirlenmekte ve her zaman zorlamaya devam edecek şekilde artırılmaktadır. Önerilen program 3 gün CrossFit, 1 gün dinlenme şeklindedir.

CrossFit vücudun belirli bölgelerini çalıştırmaya uygun bir spor değildir, bu yüzden bölgesel çalışma ve gelişme isteyenler için uygun bir spor değildir. Ayrıca; CrossFit’te genel olarak grup dinamiği vardır, tek başına spor yapmayı sevenler için de uygun olmayabilir.

CrossFit Sözlüğü…

CrossFit uygulamalarının ve programlarının kendisine has isimleri ve ifadeleri vardır. Bunlardan önemli ve mutlaka bilinmesi gerekenler şunlardır;

  • AMRAP (As Many Reps as Possible): Yapabildiğin kadar set yap. Sınırlı bir süre içerisinde sizden yapabileceğinizin en fazlasını yapmanız istenir.
  • WOD (Workout of the Day): Günün antrenman programı
  • Box: CrossFit Salonu
  • BW (Body Weight): Vücut ağırlığı
  • EMOM (Every Minute on the Minute): Bir dakika içerisinde yapılan antrenman.
  • AFAP (As Fast as Possible): Mümkün olduğunca hızlı.
  • Chipper: Döngü antrenman, ara vermeden başa dönme.
  • PR (Personal Record): Kişisel rekor

CrossFit Tehlikeli mi? Nelere Dikkat Edilmeli?

İşinin ehli bir uzman eğitmen kontrolünde herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır. Ancak; yanlış ellerde tehlikeli olabilir. Uzman eğitmenler eşliğinde, ısınma ve esneme hareketlerini yaparak ve kapasitenizin farkında olup, kapasitenize uygun ağırlık ve tekrar yaparsanız çok fayda göreceğiniz bir spora dönüşebilir. Aksi halde, bu durum size sakatlık olarak geri dönebilir.

Teşekkürler.

 Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here