Türkiye’de Ortalama Yaşam Süresi Uzadı

0
241

Türkiye’de Ortalama Yaşam Süresi Uzadı

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Her yeni gün gelişen teknoloji ve bulunan tedavi yöntemleri hakkında gelişmeleri görmekte ve duymaktayız. Bu gelişmelerin ışığında insanoğlunun sağlığının arttığı ve ömrünün uzadığı da duyduğumuz bilgiler arasındaydı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmalar sonucu bu bilginin doğruluğunu teyit etmiş oluyoruz. Hep birlikte araştırma sonuçlarını incelemeye ne dersiniz?

Doğuşta Beklenen Yaş Uzadı…

Türkiye İstatistik Kurumunun verilerinden derlenen araştırmaya göre Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi 78 yıl olarak hesaplandı. Türkiye geneli için hesaplanan 78 yıl, erkeklerde 75,3, kadınlarda ise 80,7 olarak ölçülmektedir. Türkiye’de genel olarak kadınlar, erkeklerden daha uzun yaşam süresine sahipler. Yeni verilere göre de kadınların doğuştan beklenen yaşam süresi erkeklerden 5,4 yıl daha fazla olarak hesaplandı.

Yaşam Süresi En Yüksek Olan İl Tunceli…

Yapılan araştırma sonucunda Türkiye geneli yaşam süresi en yüksek olan il Tunceli olarak kayıtlara geçerken, Tunceli’yi, 80,3 yıl ile Muğla ve 80 yıl ile Trabzon illeri takip etmektedir. Doğuştan beklenen yaşam süresi en düşük olarak hesaplanan il ise 76,1 yıl ile Kilis olarak kayıtlara geçmiştir. Kilis’in ardından 76,8 yıl ile Ağrı ve Kütahya, 76,9 yıl ile de Ardahan ve Gaziantep gelmektedir.

İstanbul Ortalamanın Üzerinde…

En fazla nüfusa sahip olan İstanbul araştırma sonucunda ortalamanın üzerinde yaşam süresi ile öne çıkıyor. İstanbul’da doğuştan beklenen yaşam süresi 78,7 yıl il Türkiye ortalamasının üzerinde yer almaktadır. Bu değer erkeklerde, 75,8 yıl iken, kadınlarda 81,5 yıl olarak hesaplanmaktadır.

 

            Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here