Türkiye’de Off-Road Heyecanı

0
228

Türkiye’de Off-Road Heyecanı

 

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Türkiye’de başarıyla yapılan motor sporlarından birisi de “Off-Road” dur. Özel donanımlı arazi araçları ile yapılan bu sporun ülkemizde tutulmasının ve başarıyı yakalamasının en büyük sebebi ise, bu spor için uygun zemin ve arazinin ülkemizde neredeyse her şehirde bulunabilmesidir.

Genel olarak 4×4 arazi araçları ile zorlu doğa koşullarında yol almak olarak tanımlayabileceğimiz bu spor, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonunun organizasyonları ile özel parkurlarda yarış ortamında da boy göstermeye başlamıştır.

Bu yarış kapsamında aracınızı patika, çakıl, kum, su yatağı, çamur, kar, kayalık gibi doğal engellerin bulunduğu parkurda kullanarak bitiş çizgisine en kısa sürede varmayı hedeflersiniz. Off-road terimi İngilizce bir kelime olup yol dışı anlamına gelmektedir. Saydığımız doğal engelleri de göz önüne getirirseniz ne kadar doğru bir isimlendirme olduğunu fark edeceksiniz.

Doğayla baş başa keyifli bir mola…

Büyükşehirlerdeki betonlaşmanın etkisi ile insanlar gitgide doğadan uzaklaşmaya başladılar. Bu noktada off-road gibi doğa ile baş başa kalabileceğiniz sporlar kurtarıcı olarak imdadınıza yetişmektedir. Basit anlatımı ile ruhsal bir detoks yaşayacağınız küçük bir mola vermek istediğinizde aracınız ile birlikte doğa ile baş başa kalmak, temiz orman havasını içinize çekmek ve doğan engebeleri geçerken yaşayacağınız tatlı bir heyecan sizi deşarj edecek ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Off-road’a Başlarken…

Off-Road’a olan ilginizi artık eyleme dönüştürmek niyetindeyseniz, bu spor için hazırlık aşamasında katılabileceğiniz 5-6 saatlik Off-Road kursları bulunmaktadır ve sertifikalı eğitmenler tarafından verilen teorik ile uygulamalı dersler alarak, bu sporu arkadaşlarınızla gerçekleştirdiğiniz rutin ama eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebileceğiniz gibi profesyonel olarak da yapma yolunda bir adım atmış olabilirsiniz.

Off-road herhangi bir mekân veya özel bir parkur gerektirmeden de yapılabildiği için tercihen kendi başınıza dağlara ve zorlu yollara çıkıp yapabileceğiniz bir etkinliktir. Ancak heyecanınızı arttırmak ve kalabalık bir izleyici kitlesi tarafından alkışlanmak istiyorsanız bu spor dalıyla ilgilenen ve çeşitli organizasyonlar yapan birçok Off-road kulübü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Adana Off-Road Kulübü, Beykoz Off-Road Kulübü, Bolu Off-Road Kulübü, Çukurova Off-Road Kulübü, Mudurnu Off-Road Kulübü ve İstanbul Off-Road Kulübüdür.

Türkiye’de Düzenlenen Yarışmalar…

Ülkemizde hemen hemen her ilimizde bölgesel yarışmalar düzenlenmektedir. Birçok off-road sporcusunun katıldığı bu yarışmalar tam bir festival havasında gerçekleşmektedir. Ayırca; Türkiye Otomobil Sporları Federasyonunun düzenlemiş olduğu Türkiye Off Road Şampiyonası, Anatolian Rally ve Off Road Trophy gibi büyük çaplı yarışmalar da bulunmaktadır.

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here