Hafızayı Güçlendiren Besinler

0
263

Hafızayı Güçlendiren Besinler

        Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Herkes güçlü bir hafızaya sahip olmak ister. Geçmişte öğrendiğini bilgileri, yaşadığınız anıları en ince ayrıntısına kadar hatırlamak ve yeri geldiğinde yani ihtiyaç duyduğunuzda bunları kullanabilmek hayatımızı ne kadar kolaylaştırırdı değil mi? Peki, güçlü bir hafızaya sahip olabilmek için en önemli etkenin doğru beslenmek olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda size hafızayı güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış besinlerden bahsetmek isteriz…

Hafızayı Güçlendiren Besinler…

  • Ispanak: Bu besin E vitamini, folat ve b grubu vitaminler bakımından oldukça zengindir ve bayin hücrelerini zararlı radikallere karşı koruma konusunda oldukça etkilidir.

 

  • Balık: Davranış ve bilişsel olaylarda Omega3 oldukça etkilidir. Balıkta bolca bulunan Omega3 hafızayı güçlendirdiği gibi depresyon, disleksi dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklara karşı da oldukça etkilidir.

 

  • Bitter çikolata: Bu çikolata türü beyin reseptörlerini aktive etmek için endorfin salınımını arttırmakta ve doğal uyarıcıları sayesinde odaklanma ve konsantrasyonu artırmaktadır.

 

  • Süt, yoğurt, peynir: Önemli bir protein kaynağıdırlar. Gün içinde hafızamızın ayakta kalmasına destek olurlar. Ayrıca; epinefrin ve dopamin seviyelerini de arttırırlar.

 

  • Yumurta: Beyindeki hafıza bölümü için gerekli olan vitaminleri (A, D, B12, B grubu) ihtiva etmektedir. Aynı zamanda önemli bir aminoasit olan tirozini içerir ve vücudun uyanık olmasını sağlamaktadır.

 

  • Tam tahıllar: Tam tahıllar olarak bilinen Esmer pirinç, ekmek, yulaf, darı gibi besinler bol miktarda B6, B12 ve folik asit içermektedirler. Bu besinler hafızayı korumak ve beyine kan akışını sağlamak için önemli besinlerdir.

 

  • Kuruyemiş ve tohumlar: Ruh halini pozitif yönde etkileyerek kognitif fonksiyonları arttırırlar. Böylece, uykusuzluk ve hafif depresyon sorunlarında yardımcı olur.

 

  • Kırmızı lahana: Beyin hücre hasarını azaltmak ve uzun süreli hafızayı canlandırmak için gerekli polifenolleri (fisetin) içermektedir. Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisinde oldukça yararlı bir besindir.

 

  • Brokoli ve kuşkonmaz: Önemli bir K vitamini kaynağıdırlar. Bilişsel fonksiyonları ve beyin gücünü arttırmada etkilidirler.

 

Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here