Kolunuzda 11’den Fazla Ben Varsa Dikkat!

0
115

Kolunuzda 11’den Fazla Ben Varsa Dikkat!

 

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Vücudunuzdaki benlerin cilt kanseri habercisi olabileceğini biliyor muydunuz? Konu ile ilgili yapılan birçok araştırma sonucu vücuttaki benler ile cilt kanserine yakalanma riski arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.

Uzmanlara göre özellikle sağ kol üzerindeki benler, vücuttaki bütün benlerin göstergesi olabilir ve bu kol üzerindeki benlerin çokluğu cilt kanseri olma konusunda bir risk oluşturabilir. Uzmanlar ayrıca kolunda 11 den fazla ben bulunan kişilerin cilt kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ileri sürmektedir.

Cilt Kanseri…

Cilt (Deri) kanseri anormal cilt hücrelerinin kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanmaktadır ve en yaygın görülen kanser türlerinden birisidir. Ülkemizde cilt kanserleri türlerinden biri olan Melanom türü, son 30 yılda %237 gibi ciddi bir oranda artış göstermiş ve en tehlikeli cilt kanseri türü olmuştur. Ülkemizde her 100 bin erkekte 1,9, her 100 bin kadında ise 1,3 görülme sıklığına sahip olduğu ölçülmektedir. Yaşam kaybı oranı ise; her 100 hastada 1 olarak tahmin edilmektedir.

Cilt kanserini, en çok kimyasal maddeler, ultraviyole ışınları ve sigara tüketimi gibi etkenlerin tetiklediği tahmin edilmektedir.

Araştırma Sonuçları…

Araştırmacılar, cilt kanserinin bir türü olan melanom teşhisi konulan 400 erkek ve kadından elde edilen veriyle bazı sonuçlara ulaşmışlardır.

“British Journal of Dermatology” dergisinde de yayımlanan çalışmaya göre;

  • Vücudunda 100’den fazla ben olan kişilerin cilt kanserine yakalanma riskinin normalden beş kat fazla olduğunu ortaya çıkarıldı.

 

  • Buna göre sağ kolunda 7’den fazla ben olanların cilt kansere yakalanma riskinin, bütün vücudunda 50’den fazla ben olanlardan dokuz kat daha fazla olduğu ortaya çıkarıldı.

 

  • Sağ kolunda 11’den fazla ben olanlarda ise cilt kanseri görülme olasılığı, vücudunda toplam 100 ben olanlardan daha yüksek olduğu anlaşılmıştır.

Teşekkürler.

Atalanta,

 

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here