Kronik Yorgunluk En Çok Çalışan Kadınlarda Görülüyor

0
294

Kronik Yorgunluk En Çok Çalışan Kadınlarda Görülüyor

 

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Sizlere daha önce kronik yorgunluk nedir? Ve nasıl önlenir? Konuları hakkında yazı hazırlamıştır. İsterseniz burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise yapılan araştırmalar sonucu bulgularına ulaşılan bir konu hakkında bilgileri paylaşmak isteriz. Bu araştırmalar Kronik yorgunluğun en çok çalışan kadınlarda görüldüğüne dair bulguları bizimle paylaşmaktalar.

Kronik Yorgunluk…

6 aydan daha uzun süren şiddetli yorgunluk hissiyatı ve bu hissiyatla birlikte oluşan kas ağrıları, aşırı bitkinlik hali ve hastalığa yatkınlık aynı zamanda hafıza ve konsantrasyonda bozulmalar şeklinde kendisini bell eden yorgunluk şekli, tıp dilinde Kronik Yorgunluk Sendromu olarak adlandırılmaktadır. Sendrom, başta uzun süreli stres altında çalışanlar olmak üzere erkek ve kadın hatta yaş grubu bile ayırt etmeksizin herkesi etkileyebiliyor.

Ancak; yapılan araştırmalar sonucunda kronik yorgunluk sendromu yaşayan her 5 kişiden 4’ünün kadın olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca; belli meslek gruplarının diğerlerine nazaran daha çok etkilendiği ve kronik yorgunluk sendromundan mustarip olduğu anlaşılmıştır. Araştırmaya göre en çok etkilenen meslek grupları bankacılık, borsa ve muhasebe sektörlerinde çalışanlar.

Neden Kaynaklanır?

Kronik yorgunluğun sebebi net olarak bilinmemektedir. Ancak; viral enfeksiyonların bağışıklık sistemini etkilemesi ve en yüksek ihtimalle psikolojik etkilerin neden olduğu kabul görmektedir. En büyük tetikleyicilerinin ise; çalışma saatlerinin fazlalığı, iş yükünün fazla olması seyahatler sebebi ile yaşanan fiziki ve zihinsel yorgunluk oldukları bilinmektedir.

İş hayatında yaşanan zorluklar kadar ev hayatındaki sorumluluklar ve kişinin ebeveyn olması da ayrıca en büyük tetikleyicilerdendir.

Çalışan Kadınlar Neden Etkileniyor?

Çalışan kadınlarda kronik yorgunluğun görülme ihtimali oldukça yüksek kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalar kesin sonuç vermese de, kadınların üzerindeki iş yükü ile birlikte ev ve çocuk sorumluluklarının da eklenmesi ile bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Ülkemizde de sık görülen bir rahatsızlık olan kronik yorgunluk sendromunun, özellikle ülkemizdeki aile kültürü gereği yüklenen sorumluluklar ile birlikte iş hayatının zorluklarına göğüs germek zorunda olan kadınlarda daha sık rastlanılması yürütülen tahminler doğru olduğunu ortaya koymaktadır.

Neler Yapılabilir?

  • Stresi azaltın.
  • Kendinize zaman ayırın.
  • Önceliklerinizi iyi belirleyin ve diğer işlerin sizi yormasına izin vermeyin.
  • Kafein, alkol ve nikotinden kaçının.
  • Fiziksel aktivitenizi arttırın.

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here